Bianca Andreescu s-a impus la Indian Wells şi le-a mulţumit fanilor în limba română

Tenis de câmp

Sport 18 Martie 2019 / 08:56 675 accesări

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (locul 60 WTA) a câştigat, duminică seară, turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 9.035.428 de dolari. Andreescu s-a impus în finala disputată cu Angelique Kerber (Germania, locul 8 WTA), în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 4-6, după două ore şi 18 minute de joc, obţinând cel mai important trofeu din carieră. În semifinale, Andreescu a învins-o, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, pe Elina Svitolina (Ucraina, locul 6 WTA).

În vârstă de 18 ani, Bianca Andreescu a intrat în istoria turneului american, fiind prima tenismenă care a obţinut trofeul după ce a fost acceptată pe tabloul principal pe baza unui wild-card.

„Tuturor fanilor mei din România vrea să le spun (n.r. - în limba engleză): Mulţumesc că sunteţi cu mine şi vă iubesc (n.r. - în limba română)”, a spus Andreescu la festivitatea de premiere.

Bianca Andreescu va urca pe locul 24 WTA după succesul de duminică. Câştigătoarea de la Indian Wells va primi un cec în valoare de 1.354.010 dolari şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa din ultimul act, 686.000 de dolari şi 650 de puncte WTA. Deoarece Kerber nu a câştigat turneul de la Indian Wells, Simona Halep va ocupa locul 3 WTA în clasamentul care va fi dat publicităţii luni.