Boxerul Ionuț Vulpe a devenit campion național de tineret

Medalie de aur pentru secția de box de la Callatis Mangalia

Sport 19 Octombrie 2015 / 18:28 1468 accesări

Săptămâna trecută, la Călărași, au avut loc Campionatele Naționale de box pentru tineret, competiție la care au participat sportivi de 17 și 18 ani, nouă dintre ei legitimați la cluburi constănțene. Numai doi au izbutit să urce pe podium, alți patru pugiliști constănțeni fiind eliminați din competiție în faza sferturilor de finală, adică au fost la un pas de medalie.

Performerul delegației noastre a fost Ionuț Vulpe, boxer antrenat la Callatis Mangalia de Nicu Chioveanu. El a devenit campion național la categoria 49 kg după ce s-a impus la puncte în finala disputată cu Adrian Mihalache (Jiul Rovinari). Al doilea medaliat a fost Ștefan Marcu, de la CS Farul Constanța (antrenori Mihai Constantin și Marcelică Tudoriu), care a fost nevoit să se mulțumească doar cu medalia de argint a categoriei 60 kg, după ce a pierdut la puncte finala disputată în compania lui Florin Șchiopu (CSM Călărași). De remarcat faptul că alți doi sportivi de la Farul, Samir Molaomer (64 kg) și Răzvan Azoiței (69 kg), au fost eliminați în sferturi de viitorii campioni naționali ai categoriilor respective!