Brazilia a câştigat duelul sud-american

Fotbal / Turneul final al CM, sferturi de finală: BRAZILIA - COLUMBIA 2-1

Sport 05 Iulie 2014 / 00:00 393 accesări

Brazilia este în sărbătoare. Vineri noapte, la Fortaleza, selecţionata cariocas s-a impus în duelul sud-american din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, eliminând Columbia, astfel că Brazilia a făcut mult aşteptatul pas în semifinale. A fost o partida extrem de disputată, care la finalul celor 90 de minute de joc a adus o nouă bucurie fanilor brazilieni. Defensiva columbiană a cedat prima oară în min. 7, când Thiago Silva a fructificat cornerul executat de Neymar. Tot un fundaş, David Luiz, a dat lovitura de graţie columbienilor printr-o execuţie magistrală a unei lovituri libere în min. 69. Vedeta columbienilor, James Rodriguez, a reuşit golul de onoare dintr-o lovitură de la 11 m, în min. 80, dar nimic nu s-a mai întâmplat până la final, astfel că visul columbienilor de a produce marea surpriză a fost spulberat.

Rezultat final: BRAZILIA - Columbia 2-1 (Thiago Silva 7, David Luiz 69 / James Rodriguez 80-pen.).

În semifinale, Brazilia va înfrunta Germania, meciul fiind programat marţi, 8 iulie, de la ora 23.00, la Belo Horizonte.