Brazilia, eliminată în sferturi

Fotbal / Copa America

Sport 29 Iunie 2015 / 00:00 539 accesări

Mult-așteptatul duel dintre eternele rivale Argentina şi Brazilia nu va mai avea loc în a doua semifinală de la ediția a 44-a a Copei America la fotbal. Paraguay a produs marea surpriză în sferturile de finală, eliminând Brazilia după executarea loviturilor de departajare. După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1 (Robinho 15 / Derlis Gonzalez 72-pen.), iar la penalty-uri s-a impus Paraguay, cu scorul de 4-3. La loviturile de departajare, pentru Paraguay a înscris O. Martinez, Caceres, Bobadilla şi D. Gonzalez, în timp ce Santa Cruz a ratat. Pentru Brazilia au marcat Fernandinho, Miranda şi Coutinho, iar Everton Ribeiro şi Douglas Costa au ratat.

Și Argentina a trecut, în sferturi, de Columbia, tot după executarea loviturilor de departajare, cu scorul de 5-4. După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0, graţie intervenţiilor salvatoare ale portarului columbian Ospina. La loviturile de departajare, pentru Argentina au marcat Messi, Garay, Banega, Lavezzi și Tevez, iar Biglia și Rojo au ratat. Pentru Columbia au înscris James Rodriguez, Falcao, Cuadrado și Cardona, ratând Muriel, Zuniga și Murillo.

În noaptea de luni spre marţi, de la ora 2.30, reprezentativa ţării gazdă, Chile, va înfrunta Peru, în prima semifinală, iar Argentina și Paraguay se vor afla faţă în faţă în noaptea de marţi spre miercuri, de la ora 2.30, a doua semifinală. Finala mică se va disputa sâmbătă, 4 iulie, de la ora 2.30, iar finala mare va avea loc în aceeași zi, de la ora 23.00. Toate meciurile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1.

BRAZILIANUL DUNGA ŞI-A CERUT SCUZE PENTRU UN COMENTARIU CU TENTĂ RASISTĂ

Selecţionerul Braziliei, Dunga, şi-a cerut scuze pentru un comentariu cu tentă rasistă făcut la Copa America, după ce afirmaţia sa a atras criticile presei şi fanilor, informează bbc.com. „Cred că sunt de origine africană, pentru că sunt atacat mult”, a spus Dunga. Ulterior, el şi-a cerut scuze. „Îmi cer scuze celor care s-au simțit ofensaţi. Felul în care m-am exprimat nu reprezintă sentimentele sau opiniile mele”, a precizat el într-un comunicat postat pe site-ul Confederaţiei Braziliene de Fotbal.