Britanicul Christopher Froome, singurul ciclist cu patru Tururi ale Franţei în palmares

S-a încheiat Turul Franței 2017

Sport 24 Iulie 2017 / 13:08 411 accesări
Chris Froome și-a adjudecat Turul Franței pentru a patra oară în ultimii cinci ani

Britanicul Christopher Froome a câştigat duminică, pentru a patra oară în carieră, Turul ciclist al Franţei, după ce etapa a 21-a, ultima a cursei, a fost adjudecată pe bulevardul Champs-Elysées din Paris de olandezul Dylan Groenewegen (Lotto-Jumbo). Rutierul în vârstă de 32 de ani, care evoluează pentru echipa Sky, s-a mai impus în Le Tour în 2013, 2015 şi 2016. Froome a devenit singurul ciclist cu patru Tururi ale Franţei în palmares. Recordul de cinci victorii în Marea Buclă este deţinut de Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault şi Miguel Indurain.

În clasamentul final al actualei ediții, Froome a fost urmat de columbianul Rigoberto Uran (Cannondale Drapac), la 54 de secunde, și de francezul Romain Bardet (AG2R La Mondiale), la 2 minute și 20 de secunde. El nu a câştigat nicio etapă anul acesta, nici măcar la contratimp, care este punctul său forte, dar a purtat tricoul galben în 15 din totalul de 21 de etape.

Germanul Marcel Kittel, care a abandonat cu patru zile înainte de sosirea de la Paris, a reușit cele mai multe victorii de etapă la actuala ediție, cinci la număr. Australianul Michael Matthews și francezul Warren Barguil au reușit și ei câte două victorii de etapă. Matthews a câştigat tricoul verde (cuvenit celui mai bun sprinter), Barguil a îmbrăcat tricoul alb cu buline roşii (cel mai bun căţărător), în timp ce britanicul Simon Yates a fost cel mai bun tânăr. La echipe s-a impus Sky, urmată de AG2R şi Trek.