Buzărnescu și Olaru, în semifinale la Strasbourg

Tenis de câmp

Sport 22 Mai 2018 / 20:29 743 accesări
Mihaela Buzărnescu a câştigat, marţi, meciurile susţinute la simplu şi dublu la Strasbourg

Perechea formată din Mihaela Buzărnescu și Raluca Olaru s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de categorie WTA International de la Strasbourg, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de euro. În turul al doilea, Buzărnescu și Olaru au învins, cu scorul de 6-1, 6-4, dublul Kaia Kanepi (Estonia) / Katarzyna Piter (Polonia), asigurându-şi un cec în valoare de 2.770 de euro şi 110 puncte WTA. În schimb, Jaqueline Cristian şi americanca Sofia Kenin au fost eliminate, marţi, de Nadia Kicenok (Ucraina) şi Anastasia Rodionova (Australia), favoritele numărul 3 câştigând cu scorul de 6-3, 5-7, 10-7. Prezența în sferturile de finală la dublu la Strasbourg este recompensată cu un cec în valoare de 1.468 de euro şi 60 de puncte WTA.

Şi la simplu, tot marţi. Buzărnescu (locul 33 WTA şi cap de serie numărul 4) a obţinut o victorie, învingând-o, în turul al doilea, pe Elena Rybakina (Rusia, locul 219 WTA, lucky-loser), cu scorul de 6-3, 7-6 (7/2), după o oră şi 39 de minute de joc. Buzărnescu şi-a asigurat prin calificarea în sferturi la simplu un cec în valoare de 4.980 de euro şi 60 de puncte WTA.

CÎRSTEA, ÎN OPTIMI LA STRASBOURG

Sorana Cîrstea (locul 45 WTA şi cap de serie numărul 6) a câştigat, marţi, cu scorul de 2-6, 7-6 (7/3), 7-6 (7/5), după două ore şi 40 de minute de joc, partida cu Andrea Petkovic (locul 107 WTA, beneficiara unui wild-card) şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Nurnberg. Prezenţa în turul secund este recompensată cu un cec în valoare de 2.742 de euro şi 30 de puncte WTA. În optimi, Cîrstea o va întâlni pe Madison Brengle (SUA, locul 99 WTA).

COPIL, ELIMINAT LA GENEVA

Marius Copil (locul 95 ATP) a pierdut, marţi, cu scorul de 6-7 (4/7), 3-6, întâlnirea cu Steve Johnson (SUA, locul 47 ATP şi cap de serie numărul 6), din primul tur al turneului de 250 de puncte de la Geneva, după o oră şi 34 de minute de joc. Copil va primi un cec în valoare de 5.075 euro.