Cadeta constănțeană Camelia Mitrofan va merge la CE de tenis de masă

Sport 27 Iunie 2016 / 18:39 610 accesări
Elena Zaharia (stânga) și Camelia Mitrofan (dreapta) vor participa la CE rezervate cadetelor la tenis de masă

Săptămâna trecută, la Bistrița, a avut loc selecția pentru participarea la Campionatele Europene rezervate cadetelor și cadeților la tenis de masă, cinci sportive luptând pentru un singur loc. Întrecerea a fost câștigată de Camelia Mitrofan, legitimată la CS Farul Constanța, care va merge astfel la Zagreb (Croația), în perioada 9-18 iulie, cu obiectivul de a lupta pentru o medalie europeană. La aceeași întrecere va participa la cadete și Elena Zaharia, tot de la CS Farul, în timp ce Mihaela Plăeașu și Cristian Pletea vor lua startul în întrecerea junioarelor și juniorilor.

Tot la Bistrița s-a desfășurat „Paleta de argint”, concurs rezervat copiilor cu vârste între 8 și 10 ani. Sportivii constănțeni au obținut rezultate bune, Victor Durea (CS Farul) terminând pe locul 5 în întrecerea băieților, în timp ce Bianca Meiroșu (LPS „Nicolae Rotaru”) s-a clasat pe locul 5 la feminin. În concursul pe echipe, LPS „Nicolae Rotaru” a încheiat pe ultima treaptă a podiumului la fete, iar CS Farul a ocupat locul 4 în disputa băieților.

REZULTATE SLABE PENTRU KAIACIȘTII CONSTĂNȚENI

Desfășurate la finalul săptămânii trecute, la Moscova, Campionatele Europene de kaiac-canoe nu au adus vești bune pentru sportivii constănțeni. Aflată în cursă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, constănțeanca Daniela Varona, legitimată la CS Farul, a încheiat doar pe locul 9, ultimul în finală, în proba de kaiac 2 pe distanța de 500 de metri, în care a făcut pereche cu Irina Lauric. Nici cei doi tineri kaiaciști de la CS Agigea, Cosmin Lulciuc și Aurelian Ciocan, pregătiți de Ionel Rață, nu au impresionat, chiar dacă au șanse mari să meargă în Brazilia, după ce întreg lotul de kaiac a fost suspendat din cauza dopajului cu Meldonium. Astfel, Lulciuc a încheiat pe locul 18, ultimul din competiție, în proba de kaiac 1 pe distanța de 200 de metri, iar împreună cu Ciocan, doar pe locul 13 în proba de kaiac 2 pe distanța de 200 de metri.