Calificare cu emoţii pentru Steaua

Fotbal / UEFA Champions League, turul al doilea preliminar, manşa retur: FC STEAUA BUCUREȘTI - FK AS TRENČÍN 2-3

Sport 23 Iulie 2015 / 00:00 1900 accesări

Campioana României, FC Steaua Bucureşti, a tremurat 57 de minute în manşa secundă a turului al doilea preliminar al UEFA Champions League, FK AS Trenčín conducând cu scorul de 2-0 în partida disputată aseară, pe Arena Națională din Bucureşti. Din fericire, în numai trei minute, steliştii au restabilit egalitatea şi formaţia pregătită de Mirel Rădoi părea să fi scăpat de emoţii. Nu a fost însă aşa, golul marcat de oaspeţi în minutul 84 readucând norii negri în tabăra stelistă. Din fericire, Trenčín, care a evoluat cu un om mai puţin din minutul 74, nu a mai înscris şi Steaua continuă parcursul european în acest sezon graţie portarului Cojocaru, care a intervenit salvator la mingea trimisă spre poartă de Bero, în minutul 88. Rezultat final: Steaua - Trenčín 2-3 (Muniru 57, Tade 60-pen. / Wesley 13, 84, Bero 21) - în tur: 2-0. Au evoluat pentru Steaua: Cojocaru - Papp, Varela (cpt.) (35 Râpă), Toşca, Guilherme - Breeveld, Muniru - Adi Popa, N. Stanciu (19 Hamroun), Chipciu - Tade (82 Tahar).

Steaua va înfrunta în turul al treilea preliminar al UCL formația sârbă Partizan Belgrad, turul fiind programat la 28/29 iulie, pe teren propriu, iar returul, în deplasare, la 4/5 august.

Celelalte rezultate înregistrate aseară, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din UEL: FC Astana - NK Maribor 3-1 (în tur: 0-1), CS Fola Esch - Dinamo Zagreb 0-3 (1-1), Videoton FC - The New Saints FC 1-1 (1-0) - după prelungiri, Dundalk - BATE Borisov 0-0 (1-2), Lech Poznan - FK Sarajevo 1-0 (2-0), Rudar Pljevlja - Qarabag FK 0-1 (0-0), Stjarnan - Celtic Glasgow 1-4 (0-2).