Calificare la Turul de Elită pentru România U19

Cu cinci jucători de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” în lot

Sport 15 Noiembrie 2017 / 10:30 733 accesări
Alexandru Măţan (nr. 10), mijlocaşul Viitorului, a marcat de patru ori în meciul cu Gibraltar şi o dată în partida cu Rusia (sursa foto: www.frf.ro)

Naționala Under 19 a României (jucători născuți după 1 ianuarie 1999) a reuşit trei victorii din tot atâtea posibile în Grupa a 10-a preliminară de calificare la Turul de Elită al Campionatului European de fotbal rezervat acestei categorii de vârstă. După ce au învins Grecia, scor 2-1 (Moruțan 39, Sîntean 69 / Douvikas 24), şi Rusia, scor 2-1 (Moruţan 61, Măţan 70 / Tsypchenko 83), „tricolorii mici”, conduşi de antrenorul Adrian Boingiu, au surclasat marţi seară, cu un categoric 8-0, Gibraltarul. Alexandru Mățan, mijlocaşul Viitorului, a fost cel mai bun jucător de pe teren, marcând de patru ori, în minutele 32, 43 - din penalty, 46 şi 65. Un alt jucător crescut de Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, Tudor Băluță, a înscris şi el un gol, în minutul 59, după un corner executat de acelaşi Mățan. Celelalte goluri ale României U19 au fost reuşite de Moldoveanu, în minutele 49 şi 80, și de Micovschi 70. Pe lângă Alex Măţan şi Tudor Băluţă, la această calificare au mai contribuit trei jucători ai Academiei Hagi, Robert Neciu, Radu Boboc și Raul Vidrăsan.

La 6 decembrie, România U19 se va afla în urna capilor de serie la tragerea la sorți pentru Turul de Elită al Campionatului European, care va avea loc în luna martie a anului viitor. Turneul final EURO 2018 se va desfășura în Finlanda, în perioada 16-29 iulie.