Calificarea se mai joacă doar la Munchen

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 15 Martie 2016 / 15:17 454 accesări
Argentinianul Dybala este golgheterul torinezilor în actualul sezon

Miercuri seară, de la ora 21.45, se dispută ultimele două partide contând ca manșă retur din optimile de finală ale UEFA Champions League: FC Barcelona - Arsenal Londra (2-0 în tur, în direct la Dolce Sport 1) și Bayern Munchen - Juventus Torino (2-2 în tur, în direct la Dolce Sport 2).

Cel mai important meci din această ultimă zi a optimilor de finală este cel de la Munchen, unde Bayern nu este sigură de calificare, deși s-a întors cu un egal din Italia. Și asta după ce a dominat partida și a condus cu 2-0 până în minutul 63. Relaxarea de pe final și câteva gafe ale apărării au făcut ca Juventus să revină pe tabela de marcaj și chiar să aibă șansa victoriei! Gazdele au - în continuare - prima șansă la calificare, dar Juventus poate profita de marile probleme din apărarea germanilor - Badsturber și Boateng accidentați pentru mai mult timp și Javi Martinez nerefăcut complet după accidentare.

Dacă la Munchen este o partidă de „care pe care“, la Barcelona se joacă doar pentru... statistică! Victoria clară de la Londra (putea fi un scor mult mai mare!) a clarificat soarta echipei calificate, FC Barcelona având mai multe griji cu tragerea la sorți pentru sferturile de finală! Arsenal continuă parcursul modest din această primăvară, fiind eliminată și din Cupa Angliei - 1-2 cu Watford pe propriul teren -, și este greu de crezut că poate evita încă o înfrângere în UCL.

Marți seară, de la ora 21.45, sunt programate meciurile Manchester City - Dynamo Kiev (în tur: 3-1) și Atletico Madrid - PSV Eindhoven (în tur: 0-0). Partida de la Manchester va fi arbitrată de Ovidiu Hațegan, care se pregătește pentru EURO 2016. În sferturile de finală ale Ligii Campionilor au obținut deja calificarea formațiile VfL Wolfsburg, Real Madrid, Benfica Lisabona și Paris Saint Germain. Tragerea la sorți a confruntărilor din sferturile UCL va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon.