Calificări cu emoţii uriaşe pentru Spania şi Portugalia

CM de fotbal Rusia 2018 / Grupa B, etapa a 3-a

Sport 25 Iunie 2018 / 23:41 571 accesări
Cristiano Ronaldo a ratat un penalty, iar Portugalia a fost la un pas de eliminare (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Cine ar fi crezut că Spania şi Portugalia vor tremura pentru calificarea în optimile de finală la World Cup 2018 având ca adversare Marocul şi Iranul? Dar iată că fotbalul oferă meciuri ca cele de luni seară, din Grupa B, în care marile favorite întâmpină dificultăţi în duelurile cu adversari mai slab cotaţi.

SPANIA - MAROC 2-2

La Kalinigrad, Spania a fost condusă de două ori de Maroc, revenind de fiecare dată, jucătorii africani nereuşind să păstreze prea mult timp avantajul luat pe tabela de marcaj. Boutaib a profitat de neînţelegerea dintre Sergio Ramos şi Iniesta din minutul 14, marcând primul gol după ce a trimis mingea printre picioarele lui De Gea. Isco a egalat în minutul 19 şi până în minutul 88 tabela de marcaj nu s-a mai modificat. Munir a înscris al doilea gol al Marocului în minutul 88, iar salvarea spaniolilor a venit în minutul 90+1, golul lui Iago Aspas, validat de VAR, ducând echipa pregătită de Fernando Hierro pe primul loc în clasament.

Scor final: Spania - Maroc 2-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Spania (selecţioner: Fernando Hierro): De Gea - Carvajal, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Thiago (74 Asensio), Busquets, Iniesta - D. Silva (84 Rodrigo), Diego Costa (74 Iago Aspas), Isco; Maroc (selecţioner: Herve Renard): Munir - Dirar, Saiss, Da Costa, Hakimi - Belhanda (63 Fajr), El Ahmadi, Boussoufa - N. Amrabat, Boutaib (72 En-Nesyri), Ziyech (85 Bouhaddouz). Cartonașe galbene: El Ahmadi, Amrabat, Da Costa, Boussoufa, Hakimi. Meciul a fost arbitrat de Ravshan Irmatov (Uzbekistan).

IRAN - PORTUGALIA 1-1

La Saransk, Iranul ar fi putut da marea lovitură, dar a irosit o ocazie uriaşă prin Taremi, în minutul 90+7, în situaţie de unu la unu cu portarul Rui Patricio. Portugalia a deschis scorul înainte de pauză, prin Ricardo Quaresma, în minutul 45, iar Cristiano Ronaldo a ratat un penalty acordat de VAR, în minutul 53, care ar fi însemnat câştigarea grupei. Ansarifard a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri în minutul 90+3, tot în urma analizei video, după care finalul a fost la un pas să aducă o surpriză uriaşă.

Scor final: Iran - Portugalia 1-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Iran (selecţioner: Carlos Quieroz): Beiranvand - Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Haji Safi (56 Mohammadi) - Ebrahimi, Ezatolahi (76 Ansarifard) - Jahanbaksh (70 Ghoddos), Amiri, Taremi - Azmoun; Portugalia (selecţioner: Fernando Santos): Rui Patricio - Cedric, Pepe, J. Fonte, R. Guerreiro - Quaresma (70 B. Silva), William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario (84 Moutinho) - Andre Silva (90+5 Guedes), Cr. Ronaldo. Cartonașe galbene: Haji Safi, Azmoun / R. Guerreiro, Quaresma, Cr. Ronaldo, Soares. Meciul a fost arbitrat de Enrique Caceres (Paraguay).

Clasament final Grupa B: 1. SPANIA 5p (6-5), 2. PORTUGALIA 5p (5-4), 3. Iran 4p (2-2), 4. Maroc 1p (2-4). Spania și Portugalia s-au calificat în optimi. Iran şi Maroc au fost eliminate.

Se cunosc astfel primele două confruntări din optimile de finală - sâmbătă 30 iunie, ora 21.00 (la Sochi): Uruguay (locul 1 din Grupa A) - Portugalia (locul 2 din Grupa B); duminică 1 iulie, ora 17.00 (la Moscova, stadionul „Luzhniki”): Spania (locul 1 din Grupa B) - Rusia (locul 2 din Grupa A).