Calificări pentru CS Volei Alba-Blaj și CSM București

Cupele Europene la volei

Sport 27 Ianuarie 2016 / 23:12 1530 accesări
CS Volei Alba-Blaj a fost eliminată din Liga Campionilor, dar va continua în Cupa CEV

Patru formații românești au avut miercuri meci în Cupele Europene la volei, ediția 2015-2016, iar după primele trei partide bilanțul este de două victorii (plus calificări mai departe!) și o înfrângere. A cincea echipă românească rămasă în competiție, Știința Bacău, care va juca joi manșa retur, este ca și eliminată, pentru că a pierdut pe teren propriu în fața deținătoarei Cupei CEV, Dinamo Krasnodar.

Campioana CS Volei Alba-Blaj a avut o grupă teribilă în Liga Campionilor. Formația antrenată de Darko Zakoc a reușit doar două victorii în șase partide, bilanț cu care a ocupat locul 3 în clasamentul final, după Dinamo Moscova și Nordmeccanica Piacenza, echipe calificate cu cinci succese în faza play-off 12 din Liga Campionilor. Blajul a învins doar vicecampioana Franței, Rocheville Le Cannet, a doua oară miercuri seară, la Sibiu, cu 3:1 (22:25, 25:23, 25:16, 25:12), și a fost eliminată din Liga Campionilor. Liderul neînvins din Divizia A1 va continua să joace în Cupele Europene, pentru că va ajunge în Cupa CEV, faza Challenge Round, ultima înaintea semifinalelor. Ardelencele vor întâlni una dintre formațiile care au depăşit faza sferturilor de finală ale competiției, până miercuri fiind calificate doar Azeryol Baku şi Galatasaray Istanbul. Foarte probabil, în urma rezultatelor din tur, li se vor alătura Schweriner SC și Dinamo Krasnodar.

Cu mari emoții s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge echipa feminină CSM București, care a trebuit să câștige „setul de aur” ca să depășească ambițioasa formație Olympiacos Pireu. În turul următor, formația lui Bogdan Paul va da piept cu o formație germană, VC Wiesbaden.

La masculin, vicecampioana ACS Volei Municipal Zalău n-a avut nicio șansă în fața finlandezilor de la VaLePa Sastamala, iar la returul de pe teren propriu nu a reușit să câștige nici măcar setul de onoare, ca în tur!

În deplasare a jucat miercuri doar Arcada Galați, pe terenul francezilor de la ASUL Lyon Métropole. La retur s-a ajuns la „set de aur”, gazdele reuşind să-şi adjudece partida cu scorul de 3:0, acelaşi cu care pierduseră la Galaţi. Setul al doilea al meciului-retur a durat 47 de minute şi a fost nevoie de 92 de puncte pentru a se stabili câştigătoarea acestui parţial! 14 mingi de set au irosit oaspeţii, iar gazdele au închis tabela cu 47:45 la a noua tentativă! Iată cum a evoluat scorul în prelungirile unui set care va intra în Cartea Recordurilor: 23:24, 24:25, 25:26, 27:26, 27:28, 29:28, 30:29, 31:30, 32:31, 32:33, 33:34, 34:35, 36:35, 37:36, 37:38, 38:39, 39:40, 40:41, 41:42, 42:43, 44:43, 44:45, 47:45.

Rezultatele înregistrate miercuri de echipele românești din Cupele Europene la volei:

CS Volei Alba-Blaj - Rocheville Le Cannet 3:1 (22:25, 25:23, 25:16, 25:12) (Liga Campionilor la volei feminin, Grupa F, etapa a 6-a, ultima)

CSM București - Olympiacos Pireu 3:1 (25:18, 25:18, 14:25, 25:15), în tur 0:3 - 3-3 scor general final - 15:13 după setul de aur (Cupa Challenge la volei feminin, optimi de finală, manșa retur)

ACS Volei Municipal Zalău - VaLePa Sastamala 0:3 (23:25, 21:25, 22:25), în tur 1:3 - 0-6 scor general final (Cupa CEV la volei masculin, sferturi de finală, manșa retur)

ASUL Lyon Métropole - Arcada Galați 3:0 (25:15, 47:45, 25:22), în tur 0:3 - 3-3 scor general final - 15:10 după setul de aur (Cupa Challenge la volei masculin, optimi de finală, manșa retur)

Întâlnirea Dinamo Krasnodar - Știința Bacău (Cupa CEV la volei feminin, sferturi de finală, manșa retur), în tur 3:0, va avea loc joi, de la ora 18.30.