Callatis a rezistat doar o repriză în fața noului lider

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 18-a: ACS CALLATIS 2012 MANGALIA - JUVENTUS BUCUREȘTI 0-2

Sport 04 Aprilie 2015 / 00:00 4387 accesări

Vineri, în Seria a 2-a din Liga a III-a la fotbal, au avut loc patru întâlniri din cadrul etapei a 18-a. ACS Callatis 2012 Mangalia a evoluat pe teren propriu în fața lui Juventus București, formație care se bate pentru accederea în eșalonul secund al fotbalului românesc. Oaspeții au obținut victoria cu 2-0, cele goluri fiind înscrise în repriza a doua. „Primul gol s-a marcat în minutul 55, după un penalty care, în opinia mea, nu a fost. Inițial, șutul a fost respins de portarul Puia, dar mingea a ajuns la un atacant al lor, care nu a mai ratat. Juventus nu a arătat a echipă care se bate la promovare și pot spune că noi am evoluat de multe ori de la egal la egal cu ei. Până la pauză nu au jucat mare lucru, iar ultimele 20 de minute ale meciului au fost dominate de noi. În minutul 91 puteam să egalăm, a fost un șut al lui Dimoftei care s-a scurs pe lângă poarta goală, iar în minutul 93 am primit al doilea gol”, a relatat Alexandru Luchici, preşedintele echipei din Mangalia. Golurile oaspeților au fost înscrise de Arnăutu și de Florin Cazan. Pentru Callatis, formație antrenată de Cristian Petcu şi Aurel Chelu, au evoluat: Puia - Enis Cogali, Drăgăniță, Romașcanu, Bădașcă - Ciprian Cazan (58 Bîndar), Erdinci Cogali, Mihalache, Vărzaru (80 L. Alexandru), Talașman - Al. Stan (85 Dimoftei).

Alte rezultate de vineri, din Seria a 2-a: Metaloglobus București - Gloria Popești Leordeni 2-0; Voința Snagov - CS Tunari 4-3; ACS Înainte Modelu - Viitorul Domnești 1-1; Dinamo II București - Oțelul II Galați 3-0 (echipa oaspete s-a retras din campionat). Celelalte jocuri ale etapei, Dunărea Călărași - Metalosport Galați și Viitorul Axintele - Delta Dobrogea Tulcea, vor avea loc sâmbătă, de la ora 17.00.

Clasament Seria a 2-a: 1. Juventus Bucureşti 42p (golaveraj 41-11); 2. Dunărea Călăraşi 40p (48-9); 3. Delta Dobrogea Tulcea 34p (40-21); 4. CS Tunari 34p (46-35); 5. Viitorul Axintele 33p (34-16); 6. Metaloglobus Bucureşti 30p (28-24); 7. Dinamo II București 29p (28-22); 8. ACS Înainte Modelu 27p (32-28); 9. Gloria Popești-Leordeni 23p (26-30); 10. Oțelul II Galaţi 14p (16-38) - echipă retrasă din campionat; 11. ACS CALLATIS 2012 MANGALIA 12p (12-44); 12. Voința Snagov 11p (27-48); 13. Metalosport Galați 10p (18-39); 14. Viitorul Domneşti 10p (19-50).