Cardul de sănătate, prezentat obligatoriu la Unitatea Primiri Urgențe

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...

Cardul de sănătate, prezentat obligatoriu la Unitatea Primiri Urgențe

Sănătate 24 Octombrie 2016 / 11:08 438 accesări

Conform art. 223 din Legea Sănătății nr.95/2006(actualizată) – ”(1) Documentele prin care se atestă calitatea de asigurat sunt, după caz, adeverința de asigurat eliberată prin grija casei de asigurări la care este înscris asiguratul sau documentul rezultat prin accesarea de către furnizorii aflați în relații contractuale cu casele de asigurări de sănătate a instrumentului electronic pus la dispozitie de CNAS. După implementarea dispozițiilor din cuprinsul titlului IX, aceste documente justificative se înlocuiesc cu cardul național de asigurări sociale de sănătate, respectiv cu adeverința de asigurat cu o valabilitate de 3 luni, pentru persoanele care refuză în mod expres, din motive religioase sau de conștiință primirea cardului national”.

Având în vedere prevederile legale, pacienţii sau aparținătorii acestora, după caz, sunt rugați să prezinte cardul de sănătate la prezentarea în Unitatea de Primiri Urgenţe.



12
Pagina a fost generata in 0.3603 secunde