Cătălina Ponor a cucerit medalia de bronz în finala de la sol a CE de la Berna

05 Iunie 2016 / 15:46 1089 accesări

Gimnasta română Cătălina Ponor a cucerit medalia de bronz în finala de la sol, duminică, la Campionatele Europene de la Berna, după ce tot astăzi obținuse bronzul și după evoluţia de la bârnă.

Cătălina Ponor, a intrat în finala de la sol cu a treia notă, şi a fost notată pentru evoluția ei din ultimul act al competiţiei cu 14,466. Pe primul loc în finala de la sol s-a situat gimnasta din Elveţia, Giulia Steingruber, cu 15,200, în timp ce argintul i-a revenit britanicei Elissa Downie, cu 14,566.

Cătălina Ponor revine de la Berna cu două medalii de bronz, rezultate promiţătoare în tentativa ei de a ajunge la Rio. Este clar însă, gimnasta trebuie să mai adauge elemente de dificultate pentru a spera într-o prezenţă la Jocurile Olimpice, mai ales că adversara ei în această tentativă, Larisa Iordache, este una din cele mai bune sportive ale lumii.

Ar mai fi de adăugat faptul că întrecerile de la Berna n-au fost extraordinare din punct de vedere al rezultatelor sportive, comparativ cu alte ediţii, iar onoarea României a fost salvată tocmai de Cătălina Ponor. Echipa s-a clasat doar pe locul 6, după ce în urmă cu 2 ani la Sofia era campioană a Europei!