Cătălina Ponor, calificată în finala de la bârnă a etapei de Cupă Mondială de la Doha

Sport 24 Martie 2017 / 19:24 605 accesări
Cătălina Ponor va evolua sâmbătă în finala de la bârnă

Gimnasta constănțeană Cătălina Ponor evoluează săptămâna aceasta în concursul de Cupă Mondială de la Doha (Qatar), a doua etapă de verificare în vederea Campionatelor Europene de la Cluj, programată în perioada 19-23 aprilie. Cu titlurile olimpice din palmares şi cu victoriile de la Baku, unde săptămâna trecută a avut loc precedenta etapă din Cupa Mondială de gimnastică artistică, românca a fost cotată drept una dintre vedetele competiţiei. Cătălina a fost înscrisă la cele două probe favorite, însă doar la una a reuşit să intre în finală. Ponor a obţinut a doua notă din concurs la bârnă, 13,766 (5,700+8,066). Cătălina şi-a făcut exerciţiul, dar nu i-au fost punctate toate elementele. La bârnă, ea a fost întrecută doar de chinezoaica Liu Tingting, cu 13,933.

La sol, sportiva antrenată de Matei Stănei s-a clasat abia pe poziţia a 11-a, cu 11,963 (4,800+7,166), după ce a ratat una dintre linii, astfel că nu a avut nicio şansă la lupta pentru medalii. Mai îngrijorătoare a fost însă evoluţia Oliviei Cîmpian. La 16 ani şi la primul an de seniorat, micuţa gimnastă aflată pe lista de europene nu şi-a putut stăpâni emoţiile şi a ratat la toate aparatele: locul 12 la sol (11,833), locul 14 la bârnă (11.800). Dacă nu ar fi căzut la bârnă ar fi prins finala, unde ultima notă de accedere a fost 12.633. În concursul de la paralele, cu 18 participante, Olivia Cîmpian a terminat pe locul 10, cu 11,966, fiind rezerva 2 pentru finală.

Etapa de Cupă Mondială din Qatar, programată pentru a 10-a oară la Doha, are la start peste 120 de gimnaşti şi gimnaste, din 31 de ţări. Întrecerile sunt programate în celebra Aspire Dome, în perioada 22-25 martie.

MARIAN DRĂGULESCU, MEDALIAT CU BRONZ LA SOL

Vineri, Marian Drăgulescu a obținut medalia de bronz în finala de la sol, cu nota 14,100, fiind devansat în clasament de taiwanezul Tang Chia-Hung, 14,366, și de kazahul Milad Karimi, 14,266. În calificări, Drăgulescu primise a treia notă, 14,000, fiind devansat de elvețianul Pablo Braegger, 14,133, și de taiwanezul Tang Chia-Hung, 14,000. Marian Drăgulescu (36 de ani) este calificat și în finala de la sărituri, programată sâmbătă, când Cătălina Ponor va evolua în finala de la bârnă. La sărituri, Drăgulescu a avut a patra medie: 14,366 (5,600+8,966=14,566 / 5,000+9,166=14,166).