Cătălina Ponor, în formă înaintea Campionatelor Europene de la Cluj

Sport 26 Martie 2017 / 12:16 741 accesări
Cătălina Ponor (prima din stânga), pe podium în finala de la bârnă a concursului de la Doha

Gimnasta constănțeană Cătălina Ponor a obținut sâmbătă medalia de argint la bârnă, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar). În finala care a avut loc la Aspire Dome, Ponor a primit nota 13,900, fiind devansată de chinezoaica Liu Tingting, cu 14,466. Pe locul 3 s-a situat o altă gimnastă din China, Luo Huan, cu 13,700. Săptămâna trecută Cătălina Ponor a câștigat finalele de la bârnă și sol, la concursul de Cupă Mondială de la Baku (Azerbaidjan). La Doha, Cătălina a ratat calificarea în finala de la sol.

Tot sâmbătă, Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 8 în finala de la sărituri, cu 13,983. El a ocupat ultimul loc cu o medie de 13,983, după note de 14,166 și 13,800. Primul loc a fost ocupat de vietnamezul Ie Thanh Tung, cu 14,733, urmat de armeanul Artur Davtian, cu 14,433, și de finlandezul Heikki Saarenketo, cu 14,366. Drăgulescu obținuse a patra medie în calificările de la sărituri, 14,366, după 14,566 la prima încercare și 14,166 la a doua.

Vineri, Marian Drăgulescu (36 de ani) a obținut medalia de bronz în finala de la sol, cu o notă de 14,100, fiind devansat în clasament de taiwanezul Tang Chia-Hung, 14,366, și de kazahul Milad Karimi, 14,266. În calificări, Drăgulescu primise a treia notă, 14,000, fiind devansat de elvețianul Pablo Braegger, 14,133, și de Tang Chia-Hung, 14,000.

Ponor și Drăgulescu se pregătesc pentru Campionatele Europene individuale de la Cluj, programate în perioada 19-23 aprilie 2017.