Cele mai multe goluri marcate într-o partidă la World Cup 2018

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA G: BELGIA - TUNISIA 5-2

Sport 23 Iunie 2018 / 19:12 611 accesări
Belgianul Eden Hazard (dreapta) a înscris de două ori şi i-a oferit şi o pasă de gol lui Lukaku (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Belgia a câştigat fără emoţii, sâmbătă, la Moscova, confruntarea cu Tunisia, prima din etapa a doua a Grupei G, iar „dracii roşii” sunt ca şi calificaţi în optimile de finală ale Cupei Mondiale, fiind greu de crezut că Panama va învinge Anglia. Golurile belgienilor în partida disputată pe stadionul „Spartak” au fost reuşite de Eden Hazard, în minutele 6 - din penalty şi 51, Romelu Lukaku, în minutele 16 şi 45+3, şi Batshuayi, în minutul 90, iar pentru tunisieni au înscris Bronn, în minutul 18, şi Khazri, în minutul 90+3. Cu dubla de sâmbătă, Lukaku l-a egalat în fruntea clasamentului golgheterilor pe Cristiano Ronaldo, ambii având câte patru goluri marcate.

Scor final: Belgia - Tunisia 5-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Belgia (selecţioner: Roberto Martinez): Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens (86 Tielemans), Lukaku (59 Fellaini), E. Hazard (68 Batshuayi); Tunisia (selecţioner: Nabil Maâloul): Ben Mustapha - Bronn (24 Nagguez), S. Ben Youssef (41 Benalouane), Meriah, A. Maâloul - Skhiri, Sassi (59 Sliti), Khaoui - Badri, F. Ben Youssef, Khazri. Cartonaş galben: Sassi. Meciul a fost arbitrat de Jair Marrufo (SUA).

Clasament Grupa G: 1. Belgia 6p (golaveraj: 8-2), 2. Anglia 3p (2-1), 3. Tunisia 0p (3-7), 4. Panama 0p (0-3).

Celălalt joc din etapa a doua a grupei, Anglia - Panama, va avea loc duminică, 24 iunie, de la ora 15.00, la Novgorod.