CFR, egalată pe final de Sevilla

Fotbal / UEFA Europa League, 16-imi de finală, manşa tur

Sport 20 Februarie 2020 / 22:09 666 accesări
Echipa pregătită de Dan Petrescu a fost la un pas de o victorie importantă

CFR Cluj, campioana en titre a României, a fost la opt minute de un succes extrem de important în manşa tur a 16-imilor de finală din UEFA Europa League, terminând la egalitate, scor 1-1 (C. Deac 59-pen. / En-Nesyri 82), cu FC Sevilla, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa tur a 16-imilor de finală din UEFA Europa League.

Trupa lui Dan Petrescu a deschis scorul după un penalty acordat de VAR, însă nu a rezistat până la final atacurilor oaspeţilor, care au trecut pe lângă victorie în prelungiri, portarul Arlauskis intervenind salvator.

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor: Dan Petrescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Burcă, Camora - C. Deac, Bordeianu, Djokovic, Al. Păun (74 Hoban) - L. Traore (83 Rondon), Omrani (86 Golofca); FC Sevilla (antrenor: Julen Lopetegui): Vaclik - Jesus Navas (73 En-Nesyri), Kounde, Diego Carlos, Escudero - Jordan, Gudelj, Fernando - Suso (90+1 Vasquez), L. De Jong, Ocampos (79 Lopes).

Partida retur va avea loc joi, 27 februarie, de la ora 22.00 (în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport), la Sevilla.