CFR învinge Chindia în repriza a doua

Fotbal / CASA LIGA 1, etapa a 4-a

Sport 04 August 2019 / 08:18 492 accesări
Antrenorul Dan Petrescu nu a fost mulţumit de evoluţia formaţiei clujene în prima repriză a meciului de la Ploieşti

În cele două meciuri disputate sâmbătă în etapa a patra a Ligii 1 la fotbal am consemnat un rezultat de egalitate şi o victorie a oaspeţilor. Gaz Metan Mediaş a remizat la Botoşani, iar CFR Cluj s-a impus în duelul cu Chindia Târgovişte, de la Ploieşti, după ce nou-promovata a condus la pauză.

Rezultate -

Vineri, 2 august

Dinamo Bucureşti - Academica Clinceni 4-2 (D. Popa 52, 82, 90+3, Montini 56 / Vojtus 66, R. Ion 73)

Sâmbătă, 3 august

FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Ed. Florescu 83 / M. Constantin 19)

Chindia Târgovişte - CFR Cluj 1-4 (Neicuţescu 27 / Aioanei 49-autogol, Al, Păun II 67, C. Deac 73, 89)

ora 21.00: Astra Giurgiu - FCSB

Meciurile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Clasament: 1. CFR 10p (golaveraj: 10-3), 2. FC VIITORUL 9p (9-2), 3. Craiova 9p (6-2), 4. Botoşani 8p (9-4), 5. Iaşi 7p (4-1), 6. Mediaş 6p (6-4), 7. Astra 4p (4-4), 8. FCSB 4p (4-5), 9. Sepsi 3p (1-1), 10. Dinamo 3p (4-10), 11. Voluntari 1p (2-6), 12. Chindia 1p (3-8), 13. Hermannstadt 0p (5-9), 14. Clinceni 0p (5-13).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.