CFR s-a impus la limită în duelul ultimelor două campioane

Fotbal / Liga 1

Sport 17 Martie 2019 / 00:46 451 accesări

Jucătorii Viitorului au ratat şansa a relansa play-off-ul

Sâmbătă seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în etapa a doua a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal, FC Viitorul a cedat la limită, scor 0-1 (C. Păun 73), în duelul cu CFR Cluj. Partida a fost una extrem de disputată, cu ocazii de gol la ambele porţi, iar în final cele trei puncte au intrat în contul oaspeţilor. Viitorul a început bine meciul şi a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Drăguş, Calcan şi Ianis Hagi, iar de cealaltă parte Al. Ioniţă II a fost aproape de gol, dar Cojocaru a respins in extremis. Portarul Viitorului a mai avut o intervenţie salvatoare la şutul lui C. Păun, din repriza a doua, însă nu a mai putut face nimic în faţa atacantului clujean la faza din minutul 73, când s-a marcat singurul gol al întâlnirii. A. Ciobanu a irosit şansa gazdelor de a egala, în minutul 83, la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea, iar Viitorul a solicitat şi două lovituri de la 11 metri pentru faulturi comise în careu asupra lui Drăguş, în prima repriză, şi Eric, în finalul partidei, dar fără rezultat. De asemenea, Omrani a fost iertat de o eliminare în prima parte a jocului, după un fault dur asupra lui Vînă.

Au evoluat - Viitorul: V. Cojocaru - R. Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer (75 Eric) - Houri, T. Băluță, Vînă - Calcan (63 A. Ciobanu), I. Hagi (cpt.), Drăguș (52 Rivaldinho); CFR: Arlauskis . Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - C. Deac (cpt.), Bordeianu, Djokovic - Al. Ioniță II (80 Hoban), Omrani (90+2 Cr. Bud), C. Păun (86 Moutinho). Cartonașe galbene: Omrani, Bordeianu, C. Deac, Camora. Au arbitrat: Marius Avram (București) - Ovidiu Artene (Vaslui) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț).

DECLARAŢII DUPĂ MECI

„O victorie foarte importantă, împotriva unui adversar valoros. Am dat dovadă de maturitate şi am depăşit momentele de început. Suntem cumpătaţi şi ne vedem de drumul nostru. Trecem printr-o perioadă foarte bună. Toată lumea contribuie la aceste victorii” - Alin Minteuan, antrenor CFR.

„Am avut ocaziile noastre, cât am fost lucizi. Am avut apoi momente când am fost dominaţi. În faţă trebuia să fim mai inspiraţi. Suntem tineri, fără experienţă. A fost un meci frumos. Ambele echipe puteau să câştige. Era un moment bun al nostru, pe care trebuia să îl speculăm. O greşeală foarte mare la gol. Speram mult mai mult de la acest meci” - Gheorghe Hagi, manager tehnic Viitorul.

În etapa următoare, a 3-a din play-off, FC Viitorul va întâlni, luni, 1 aprilie, de la ora 20.30, în deplasare, pe Sepsi Sf. Gheorghe.

Rezultatele etapei a doua din play-off şi play-out

Vineri, 15 martie

Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova 0-1 (Mateiu 21) - play-off

Sâmbătă, 16 martie

Dunărea Călăraşi - CSM Politehnica Iaşi 1-2 (G. Iancu 68 / Platini 82, Gardoş 77) - play-out

FC VIITORUL - CFR Cluj 0-1 (C. Păun 73) - play-off

Programul celorlalte partide -

Duminică, 17 martie

ora 17.30: Gaz Metan Mediaş - Dinamo Bucureşti (play-out)

ora 20.30: Astra Giurgiu - FCSB (play-off)

Luni, 18 martie

ora 18.00: Concordia Chiajna - FC Hermannstadt (play-out)

ora 20.30: FC Voluntari - FC Botoşani (play-out)

Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Clasament play-off: 1. CFR 33p (golaveraj: 4-1), 2. Craiova 29p (2-0), 3. FCSB 25p (1-2), 4. VIITORUL 22p (2-2), 5. Astra 21p (0-1), 6. Sepsi 19p (1-4).

Clasament play-out: 7. Poli Iaşi 20p (2-3), 8-9. Dinamo şi Gaz Metan 19p (golaveraj: 2-0), 10. FC Botoşani 19p (0-0), 11. Hermannstadt 16p (0-2), 12. Voluntari 14p (2-0), 13. Dunărea 12p (1-4), 14. Chiajna 10p (0-0).