CFR, start cu dreptul în Grupa A din UEFA Europa League

Fotbal internaţional / UEFA Europa League

Sport 22 Octombrie 2020 / 22:36 759 accesări
Antrenorul Dan Petrescu a mai obţinut o victorie în Europa

CFR Cluj, campioana României, a câştigat joi seară, la Sofia, primul meci în Grupa A din UEFA Europa League, sezonul 2020-2021. Formaţia clujeană s-a impus cu scorul de 2-0 (Rondon 53, C. Deac 74-pen.) în confruntarea cu CSKA Sofia, trupa lui Dan Petrescu lovind decisiv în repriza a doua.

Au evoluat următoarele formaţii - CSKA (antrenor: Stamen Belchev): Busatto - Vion, Antov, Mattheij, Mazikou - Youga, Rodrigues (80 Beltrame) - Sinclair (63 6Keita), Sankhare (70 Ahmedov), Yomov (80 Henrique) - Sowe;CFR (antrenor: Dan Petrescu): Bălgrădean - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - C. Deac (78 Chipciu), Hoban, Djokovic - A. Păun (83 Pereira), Debeljuh (87 Vojtus), Rondon (88 Carnat).

„Ne-au dominat la început, dar am scăpat. A fost o victorie mare. La pauză le-am spus că trebuie să ridicăm toți nivelul. Cei din apărare au făcut un meci perfect după pauză”, a declarat Dan Petrescu după încheierea partidei, la Digi Sport.

În celălalt meci din grupă, disputat tot joi seară, Young Boys Berna a pierdut, pe teren propriu, confruntarea cu AS Roma, cu scorul de 1-2 (Nsame 14-pen. / Bruno Peres 69, Kumbulla 74).

În etapa a doua, la 29 octombrie, de la ora 22.00, sunt programate întâlnirile CFR Cluj - Young Boys Berna şi AS Roma - CSKA Sofia.