CFR va evolua în grupele UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa retur

Sport 29 August 2019 / 08:29 487 accesări

Miercuri seară, la Praga, CFR Cluj a pierdut la limită manșa retur din play-off-ul UEFA Champions League, 0-1 (Boril 66) cu Slavia, ratând calificarea în grupele acestei competiţii. După înfrângerea din tur, de la Cluj-Napoca, scor 0-1, jucătorii pregătiţi de Dan Petrescu au irosit în prima repriză câteva situaţii de a marca, iar golul înscris de Slavia în repriza a doua a rezolvat ecuaţia calificării.

Au evoluat următoarele echipe - Slavia (antrenor Jindrich Trpisovski): Kolar - Coufal, Kudela, Hovorka, Boril - Soucek (cpt.) - Masopust (84 I. Traore), N. Stanciu (90 Frydrych), Kral, Olayinka - Skoda (79 Jusuf); CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, A. Mureşan, A. Burcă, Camora (cpt.) - Luis Aurelio (64 Al. Păun), Bordeianu, Djokovic - C. Deac (70 Hoban), Rondon (69 Ţucudean), Omrani. Cartonaşe galbene: Masopust, Kudela / A. Mureşan, C. Deac, Ţucudean, Djokovic. Meciul a fost arbitrat la centru de italianul Gianluca Rocchi.

Campioana României va evolua în grupele UEFA Europa League. Tragerea la sorţi pentru această competiţie este programată vineri, 30 august, de la ora 14.00.

Miercuri seară s-au mai disputat două partide din manșa retur a play-off-ului UEFA Champions League: FC Bruges - LASK Linz 2-1 (Vanaken 70, Bonaventure 89 / Klauss 74-pen.) în tur: 1-0 şi Ajax Amsterdam - Apoel Nicosia 2-0 (Alvarez 43, D. Tadić 80) - în tur: 0-0 - Răzvan Marin a fost trimis în teren la Ajax în minutul 89. Tragerea la sorţi pentru grupele UCL va avea loc joi, 31 august, de la ora 19.00.