CFR, victorie importantă la Rennes

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa a 3-a

Sport 25 Octombrie 2019 / 08:03 496 accesări

CFR Cluj a obţinut joi seară, în deplasare, în etapa a treia din UEFA Europa League, un succes extrem de important în duelul pentru calificarea în 16-imile de finală ale competiţiei. Campioana României s-a impus cu scorul de 1-0 în confruntarea cu formaţia franceză Rennes FC, unicul gol al partidei fiind marcat de Ciprian Deac, în minutul 9, din lovitură liberă.

În minutul 5, portarul Mendy a fost eliminat după ce l-a faultat pe Lacina Traore din postura de ultim apărător, la marginea careului de 16 metri. În poartă a intrat Bonet, în vârstă de 16 ani, care a fost învins de Deac. În minutul 28, Boli l-a faultat în careu pe Hunou şi arbitrul rus Aleksei Eskov a acordat penalty pentru Rennes, dar Niang a trimis mingea pe lângă poartă. Rennes a evoluat din minutul 46 în nouă jucători, după eliminarea lui Camavinga, iar în final, din minutul 82, şi CFR a avut un om mai puţin, Susic primind şi el cartonaşul roşu.

La final, antrenorul Dan Petrescu a recunoscut jocul slab al CFR-ului, mai ales când a avut doi jucători în plus, astfel că nu ştie dacă victoria cu 1-0 este meritată. Tehnicianul campioanei României a mai spus că este foarte supărat pe jucători şi că niciunul dintre ei nu l-a mulţumit.

Au evoluat următoarele echipe - Rennes (antrenor: Julien Stéphan): E. Mendy - H. Traoré, Gnagnon, Morel, Maoussa (75 Siliki) - Raphinha (80 Siebatcheu), Camavinga, Bourigeaud, Del Castillo (7 Bonet) - M. Niang (cpt.), Hunou; CFR (antrenor: Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, A. Burcă, Boli, Camora (cpt.) - Djokovic. (70 Al. Păun), Bordeianu (66 Hoban), Culio - C. Deac, L. Traoré (84 Cestor), Omrani. Cartonaşe galbene: M. Niang, Raphinia, Maoussa / Susici (2), Arlauskis.

În cealaltă partidă din etapa a treia a Grupei E din UEL, disputată tot joi seară, Celtic Glasgow a învins-o pe Lazio Roma, cu scorul de 2-1 (Christie 67, Julien 89 / Lazzari 40).

Clasament: 1. Celtic 7p (golaveraj: 5-2), 2. CFR 6p (3-3), 3. Lazio 3p (4-5), 4. Rennes 1p (3-5).