CFR, victorie importantă pe terenul Viitorului

Fotbal / Liga 1, etapa a 5-a din play-off

Sport 16 Aprilie 2018 / 07:30 637 accesări
Ianis Hagi a marcat din nou pentru Viitorul

FC Viitorul nu a reuşit duminică seară, pe teren propriu, să o învingă pe CFR Cluj, în etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1 la fotbal, cedând cu scorul de 1-2 (I. Hagi 85 / Omrani 11, Deac 25). Echipa oaspete a surprins în prima repriză defensiva formaţiei constănţene, punctând de două ori, prin Omrani, în minutul 11, după o pasă a lui Țucudean, şi prin Ciprian Deac, în minutul 25, după o pasă a lui Culio. În prima parte a jocului, doar o reluare cu capul a lui Ţîru, din minutul 23, a ameninţat poarta adversă, iar în partea a doua a întâlnirii, după şutul lui Ianis Hagi, din minutul 73, a venit lovitura de la 11 metri acordată pentru un henţ în careu comis de Kevin Boli. Ianis Hagi a executat în dreapta portarului, Arlauskis a respins mingea în prima fază, după care căpitanul Viitorului l-a învins în minutul 85 pe portarul CFR-ului, cu o reluare din apropiere, reuşind al cincilea său gol în acest an.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Hodorogea, De Nooijer (81 Casap) - Cicâldău, Băluță, Cr. Ganea - A. Ciobanu (46 Voduț), I. Hagi (cpt.), Drăguș (46 Gavra); CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, K. Boli, Camora (cpt.) - Bordeianu (71 L. Rus), Hoban, Culio - Omrani (87 V. Costache), Țucudean (90+2 A. Mureșan), C. Deac. Cartonaşe galbene: Cr. Ganea, Voduț / Hoban, Camora, C. Deac, Vinicius, Arlauskis. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs (Carei).

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni sâmbătă, 21 aprilie, de la ora 20.45, pe teren propriu, pe FCSB.

Sâmbătă, în primul joc din etapa a 5-a din play-off, CS Universitatea Craiova a învins-o pe CSM Poli Iași, scor 4-1 (Mitriţă 18, 45+1, 55-pen, Dimitrov 90+1 / Danale 72).

Luni seară, de la ora 20.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV), se va disputa partida Astra Giurgiu - FCSB.

Clasament play-off: 1. CFR 39p (golaveraj: 6-4), 2. FCSB 38p (6-2), 3. CS U. Craiova 34p (5-3), 4. FC VIITORUL 29p (6-4), 5. Astra 23p (1-4), 6. CSM Poli 20p (2-9).

Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.