Cinci înfrângeri pentru reprezentativa de volei juniori a României

Volei masculin / Turneul final al Campionatului European rezervat juniorilor

Sport 10 Aprilie 2015 / 00:00 734 accesări

Participantă în premieră la turneul final al Campionatului European de volei rezervat juniorilor (jucători născuţi după 1 ianuarie 1997), echipa României a încheiat Grupa B cu o nouă înfrângere. Joi seară, în ultimul meci din grupă, România a pierdut şi în faţa Cehiei, scor 1:3 (19:25, 24:26, 25:22, 14:25), după 102 de minute de joc. Trei dintre cei patru juniori de la CVM Tomis Constanța au fost titulari în meciul de joi: extrema Adrian Aciobăniţei (căpitanul echipei naționale, a reuşit 10 puncte), universalul Radu Dediulescu (6 puncte) şi libero-ul George Gavriz. A mai fost utilizat şi Ovidiu Darlaczi, în al doilea şi al patrulea set. Jucătorii antrenaţi de Răzvan Parpală și Zoltan Kovacs încheie astfel turneul final cu cinci partide pierdute din tot atâtea posibile, fără niciun punct acumulat şi cu setaverajul 4:15, ocupând ultimul loc în clasament.

Clasamente finale - GRUPA B: 1. Germania 12p, 2. Turcia 11p, 3. Bulgaria 10p, 4. Cehia 9p, 5. Spania 3p, 6. ROMÂNIA 0p; GRUPA A: 1. Polonia 14p, 2. Italia 12p, 3. Rusia 9p, 4. Serbia 5p, 5. Franța 4p, 6. Danemarca 1p. Primele două clasate din cele două grupe au obținut calificarea pentru turneul locurilor 1-4, iar ocupantele locurilor 3 și 4 vor continua competiția în turneul locurilor 5-8.