Cluburile constănțene au doi boxeri în finale

Campionatele Naționale de box pentru tineret

Sport 18 Octombrie 2015 / 15:09 906 accesări

Duminică, de la ora 17.00, la Călărași este programată gala finală a Campionatelor Naționale de box pentru tineret, competiție la care au participat sportivi de 17 și 18 ani. Dintre cei nouă boxeri constănțeni care s-au înscris la Naționale, doar doi vor reveni acasă cu medalii. Unul dintre ei, Ionuț Vulpe (Callatis Mangalia, antrenor Nicu Chioveanu), și-a asigurat un loc pe podium încă de la... înscrierea în competiție, pentru că la categoria sa, 49 kg, nu au fost decât patru pugiliști. Vineri, în semifinală, Vulpe l-a învins la puncte pe Constantin Ciubotaru (CSM Onești), iar în finală va boxa cu Adrian Mihalache (Jiul Rovinari). Al doilea finalist este Ștefan Marcu (60 kg), de la CS Farul Constanța (antrenori Mihai Constantin și Marcelică Tudoriu), care îl va întâlni pe Florin Șchiopu (CSM Călărași). În sferturile de finală, Marcu l-a învins pe Alexandru Popescu (CSM Buzău), iar în semifinală a trecut de Sandu Toboșaru (CSM Craiova), ambele victorii la puncte.

Alți patru pugiliști constănțeni au fost eliminați în sferturi. Cezar Andrieș (64 kg, CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim) a pierdut la puncte în fața lui Marius Păpușoiu (CSM Craiova), Samir Molaomer (64 kg, Farul) a cedat la puncte în fața lui Adrian Zgavarogea (CSȘ Rîmnicu Vîlcea), Răzvan Azoiței (Farul, 69 kg) a fost învins la puncte de Karol Szabo (Olimpia Cluj), iar Robert Neicu (69 kg, CS Năvodari) a pierdut prin abandon în prima repriză meciul cu Ionuț Maxim (CSM Călărași).