CM 2022: Argentina este prima echipă calificată în finală, după ce a învins Croația cu 3-0

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 14 Decembrie 2022 / 00:14 1094 accesări

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Croaţiei, vicecampioana mondială, cu scorul de 3-0 (2-0), marţi seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în prima semifinală.
Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), va juca a şasea sa finală mondială cu câștigătoarea dintreFranţa şi Maroc.

În prima repriză a meciului, după o jumătate de oră de joc, argentinianul Julian Alvarez a atacat o minge trimisă în careul croaților și a fost faultat de portarul Dominik Livakovic, care a primit cartonașul galben.

Arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri, executată perfect de Lionel Messi.

În minutul 39, Argentina a pornit pe contraatac după un corner executat de Luka Modric. Același Alvarez a avut o acțiune individuală frumoasă, a driblat mai mulți adversari, a pătruns în careu și a trimis peste portar pentru 2-0.

Alvarez a reușit dubla în minutul 69 și a dus scorul la 3-0 pentru Argentina. După o cursă în jumătatea adversă, Messi și-a driblat mai mulți adversari, a pătruns în marginea careului și i-a trimis în centrul lui Alvarez, care a înscris ușor.

Argentina şi Croaţia s-au mai întâlnit de două ori la Cupa Mondială, Croaţia câştigând cu 3-0 în grupe în 2018, în timp ce Argentina a câştigat cu 1-0 în 1998, tot în grupe.

A doua semifinală a Cupei Mondiale din Qatar va avea loc miercuri, între campioana mondială Franţa şi Maroc (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Finala mică e programată sâmbătă, iar finala Cupei Mondiale va avea loc duminică.