CM 2022: Croația învinge Canada cu 4-1; Canada este eliminată, iar Croația trece pe primul loc în grupă

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 27 Noiembrie 2022 / 20:40 884 accesări

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a obţinut prima sa victorie la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, 4-1 (2-1) cu Canada, duminică seara, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, într-un meci din Grupa F.

Canada a deschis scorul neașteptat, încă din minutul doi, prin Alphonso Davies, care preia cu capul o pasă de la Tajon Buchanan.

În minutul 36 Perisic reușește să-l deschidă pe Kramaric care șutează și egalează – 1 la 1, iarînainte de pauză, Livaja reușește să înscrie pentru 2 la 1.

În minutul 70, Kramaric repetă isprava din prima repriză, mărind la 3-1 avantajul și tot după o pasă de la Perisic.

Înainte de fluierul final, Orsic ridică scorul la 4-1.

Croaţia este pentru moment liderul grupei, însă calificarea se va juca în ultima etapă, după ce Marocul a întrecut Belgia cu 2-0. Canada nu mai are nicio şansă de a merge mai departe, la a doua sa prezenţă la Cupa Mondială (după 1986).

Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 1 decembrie, Croaţia - Belgia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 17:00) şi Canada - Maroc (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).