Spania, eliminată de Maroc în optimile de finală

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Spania, eliminată de Maroc în optimile de finală

Sport 06 Decembrie 2022 / 20:51 1102 accesări

Selecţionata Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimi încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Spania a reușit un singur șut pe poartă în prima repriză, deși a avut 70% posesie.

Calificarea a fost decisă la loviturile de departajare, unde Spania nu a reușit să transforme niciun penalty.

Au executat, în ordine, Pablo Sarabia, Carlos Soler și Sergio Busquets.

Africanii au trecut de grupe la Cupa Mondială doar pentru a doua oară, prima oară fiind în 1986.

Marocul rămâne neînvinsă cu antrenorul Walid Regragui pe banca tehnică, tehnicianul fiind instalat în septembrie. Echipa a primit un singur gol de atunci, în ultimul meci din grupă, cu Canada (2-1).

În sferturile de finală, Marocul va juca împotriva învingătoarei dintre Portugalia şi Elveţia (marţi, Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00), meciul fiind programat pe 10 decembrie.