Columbianul James Rodriguez, sportivul anului în America de Sud

Sport 27 Decembrie 2014 / 00:00 630 accesări

Fotbalistul columbian James Rodriguez, transferat la Real Madrid după Cupa Mondială din Brazilia, a fost desemnat cel mai bun sportiv din America de Sud în 2014, alături de compatrioata sa, atleta Caterine Ibarguen. Fostul jucător al lui AS Monaco i-a convins pe membrii Asociaţiei Presei Sportive din America Latină prin prestaţiile sale excelente de la Campionatul Mondial şi sub tricoul lui Real Madrid. Rodriguez a fost golgheterul Mondialului din Brazilia, unde a marcat șase goluri, şi a condus naţionala Columbiei până în sferturile de finală ale competiţiei, cea mai bună performanţă a acestei naţionale în istoria participărilor sale la turneele finale. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani a continuat evoluţiile foarte bune şi după transferul la Real Madrid, echipă pentru care a înscris de nouă ori în 25 de meciuri în toate competiţiile şi alături de care a câştigat Supercupa Europei şi Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor.

Atleta Caterine Ibarguen este campioană mondială și vicecampioană olimpică în proba de triplusalt, dar participă cu succes și în probele de săritură în lungime și săritură în înălțime. Cei doi vor primi premiile acordate de Asociaţia Presei Sportive din America Latină în martie 2015.