Componenţa loturilor echipelor participante la turneul final al CM de fotbal din Brazilia

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...

Componenţa loturilor echipelor participante la turneul final al CM de fotbal din Brazilia

Sport 14 Iunie 2014 / 00:00 1026 accesări

Încheiem astăzi prezentarea loturilor echipelor participante la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia cu cele opt formaţii din Grupele G şi H.

GRUPA G: Germania, Portugalia, Ghana, SUA

GERMANIA (selecţioner Joachim Low) - portari: 1. Neuer (Bayern Munchen), 12. Zieler (Hannover ‘96), 22. Weidenfeller (Borussia Dortmund).

fundaşi: 2. Grosskreutz (Borussia Dortmund), 4. Howedes (Schalke 04 Gelsenkirchen), 5. Hummels (Borussia Dortmund), 15. Durm (Borussia Dortmund), 16. Lahm (Bayern Munchen), 17. Mertesacker (Arsenal Londra / Anglia), 20. J. Boateng (Bayern Munchen).

mijlocaşi: 3. Ginter (SC Freiburg), 6. Sami Khedira (Real Madrid / Spania), 7. Schweinsteiger (Bayern Munchen), 8. Mesut Ozil (Arsenal Londra / Anglia), 9. Schurrle (Chelsea Londra / Anglia), 14. Draxler (Schalke 04 Gelsenkirchen), 18. Kroos (Bayern Munchen), 19. Gotze (Bayern Munchen), 23. Kramer (Borussia Monchengladbach).

atacanţi: 10. Podolski (Arsenal Londra / Anglia), 11. Klose (Lazio Roma), 13. Thomas Muller (Bayern Munchen).

PORTUGALIA (selecţioner Paulo Bento) - portari: 1. Eduardo (Sporting Braga), 12. Rui Patricio (Sporting Lisabona), 22. Beto (FC Sevilla / Spania).

fundaşi: 2. Bruno Alves (Fenerbahce Istanbul / Turcia), 3. Pepe (Real Madrid / Spania), 5. Fabio Coentrao (Real Madrid / Spania), 13. Ricardo Costa (Valencia / Spania), 14. Neto (Zenit Sankt Petersburg / Rusia), 19. Andre Almeida (Benfica Lisabona), 21. Joao Pereira (Valencia / Spania).

mijlocaşi: 4. Veloso (Dynamo Kiev / Ucraina), 6. Carvalho (Sporting Lisabona), 8. Moutinho (AS Monaco / Franţa), 16. Meireles (Fenerbahce Istanbul / Turcia), 20. Ruben Amorim (Benfica Lisabona).

atacanţi: 7. Cristiano Ronaldo (Real Madrid / Spania), 9. Hugo Almeida (Beşiktaş Istanbul / Turcia), 10. Vieirinha (VfL Wolfsburg / Germania), 11. Eder (Sporting Braga), 15. Rafa (Sporting Braga), 17. Nani (Manchester United / Anglia), 18. Varela (FC Porto), 23. Helder Postiga (Lazio Roma / Italia).

GHANA (selecţioner Kwesi Appiah) - portari: 1. Adams (Aduana Stars), 12. Kwarasey (Stromsgodset / Norvegia), 16. Dauda (Orlando Pirates / Africa de Sud).

fundaşi: 2. Inkoom (Platanias / Grecia), 4. Opare (Standard Liege / Belgia), 15. Sumaila (Mamelodi Sundows / Africa de Sud), 19. J. Mensah (Evian TG / Franţa), 21. Boye (Rennes / Franţa), 23. Afful (Esperance Tunis / Tunisia).

mijlocaşi: 5. Essien (AC Milan / Italia), 6. Acquah (FC Parma / Italia), 7. Atsu (Vitesse Arnhem / Olanda), 8. Badu (Udinese / Italia), 10. A. Ayew (Olympique Marseille / Franţa), 11. Muntari (AC Milan / Italia), 14. Adomah (Middlesbrough / Anglia), 17. Rabiu (Kuban Krasnodar / Rusia), 20. Kwado Asamoah (Juventus Torino / Italia), 22. Mubarak (Rubin Kazan / Rusia).

atacanţi: 3. Asamoah Gyan (Al-Ain), 9. Kevin-Prince Boateng (Schalke 04 Gelsenkirchen / Germania), 13. J. Ayew (Sochaux / Franţa), 18. Waris (Valenciennes / Franţa).

SUA (selecţioner Jurgen Klinsmann) - portari: 1. Howard (Everton / Anglia), 12. Guzan (Aston Villa / Anglia), 22. Rimando (Real Salt Lake).

fundaşi: 2. Yedlin (Seattle Sounders), 3. Gonzalez (Los Angeles Galaxy), 5. Besler (Sporting Kansas City), 6. Brooks (Hertha Berlin / Germania), 7. Beasley (Puebla / Mexic), 20. Cameron (Stoke City / Anglia), 21. Chandler (FC Nurnberg / Germania), 23. Johnson (TSG Hoffenheim / Germania).

mijlocaşi: 4. Bradley (Toronto FC / Canada), 10. Diskerud (Rosenborg Trondheim / Norvegia), 11. Bedoya (FC Nantes), 13. Jones (Beşiktaş Istanbul / Turcia), 14. Davis (Houston Dynamo), 15. Beckerman (Real Salt Lake), 16. Green (Bayern Munchen / Germania), 19. Zusi (Sporting Kansas City).

atacanţi: 8. Dempsey (Seattle Sounders), 9. Johannsson (AZ 67 Alkmaar / Olanda), 17. Altidore (Sunderland / Anglia), 18. Wondolowski (San Jose Earthquakes).

GRUPA H: Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud

BELGIA (selecţioner Marc Wilmots) - portari: 1. Courtois (Atletico Madrid / Spania), 12. Mignolet (FC Liverpool / Anglia), 13. Bossut (Zulte-Waregem).

fundaşi: 2. Alderweireld (Atletico Madrid / Spania), 3. Vermaelen (Arsenal Londra / Anglia), 4. Kompany (Manchester City / Anglia), 5. Vertonghen (Tottenham / Anglia), 15. Van Buyten (Bayern Munchen / Germania), 18. Lombaerts (Zenit Sankt Petersburg / Rusia), 21. Van den Borre (Anderlecht Bruxelles), 23. Ciman (Standard Liege).

mijlocaşi: 6. Witsel (Zenit Sankt Petersburg / Rusia), 7. De Bruyne (VfL Wolfsburg / Germania), 8. Fellaini (Manchester United / Anglia), 16. Defour (FC Porto / Portugalia), 19. Dembele (Tottenham / Anglia), 22. Chadli (Tottenham / Anglia).

atacanţi: 9. Lukaku (Everton / Anglia), 10. Hazard (Chelsea Londra / Anglia), 11. Mirallas (Everton / Anglia), 14. Mertens (SSC Napoli / Italia), 17. Origi (Lille / Franţa), 20. Januzaj (Manchester United / Anglia).

ALGERIA (selecţioner Vahid Halilhodzic) - portari: 1. Cdric (CS Constantine), 16. Zemmamouche (USM Alger), 23. M’bolhi (CSKA Sofia / Bulgaria).

fundaşi: 2. Bougherra (Lekhwiya), 3. Ghoulam (SSC Napoli / Italia), 4. Belkalem (Watford / Anglia), 5. Halliche (Academica Coimbra / Portugalia), 6. Mesbah (Livorno / Italia), 12. Medjani (Valenciennes / Franţa), 17. Cadamuro (Real Mallorca / Spania), 20. Mandi (Reims / Franţa), 22. Mostefa (AC Ajaccio / Franţa).

mijlocaşi: 7. Yebda (Udinese / Italia), 8. Lacen (Getafe / Spania), 10. Feghouli (FC Valencia / Spania), 11. Brahimi (Granada / Spania), 14. Bentaleb (Tottenham Hotspur / Anglia), 18. Djabou (Club Africain), 19. Taider (Internazionale Milan / Italia), 21. Mahrez (Leicester City / Anglia).

atacanţi: 9. Ghilas (FC Porto / Portugalia), 13. Slimani (Sporting Lisabona / Portugalia), 15. Soudani (Dinamo Zagreb / Croaţia).

RUSIA (selecţioner Fabio Capello) - portari: 1. Akinfeev (CSKA Moscova), 12. Lodîghin (Zenit Sankt Petersburg), 16. Rîjikov (Rubin Kazan).

fundaşi: 2. Kozlov (Dinamo Moscova), 3. Şennikov (CSKA Moscova), 4. Ignaşevici (CSKA Moscova), 5. Semenov (Terek Groznîi), 14. V. Berezuţki (CSKA Moscova), 13. Granat (Dinamo Moscova), 22. Eşenko (Anji Mahacikala), 23. Kombarov (Spartak Moscova).

mijlocaşi: 7. Denisov (Dinamo Moscova), 8. Gluşakov (Spartak Moscova), 10. Dzagoev (CSKA Moscova), 15. Mogileveţ (Rubin Kazan), 17. Şatov (Zenit Sankt Petersburg), 18. Jirkov (Dinamo Moscova), 20. Faizulin (Zenit Sankt Petersburg).

atacanţi: 6. Kanunikov (Amkar Perm), 9. Kokorin (Dinamo Moscova), 11. Kerjakov (Zenit Sankt Petersburg), 19. Samedov (Lokomotiv Moscova), 21. Ionov (Dinamo Moscova).

COREEA DE SUD (selecţioner Hong Myung-Bo) - portari: 1. Jung Sung-Ryong (Suwon Bluewings), 21. Kim Seung-Gyu (Ulsan Hyundai), 23. Lee Bum-Young (Busan IPark).

fundaşi: 2. Kim Chang-Soo (Kashiwa Reysol / Japonia), 3. Yun Suk-Young (Queens Park Rangers / Anglia), 4. Kwak Tae-Hwi (Al Hilal / Arabia Saudită), 5. Kim Young-Gwon (Guangzhou Evergrande), 6. Hwang Seok-Ho (Sanfrecce Hiroshima / Japonia), 12. Lee Yong (Ulsan Hyundai), 20. Hong Jeong-Ho (FC Augsburg / Germania), 22. Park Joo-Ho (FSV Mainz / Germania).

mijlocaşi: 7. Kim Bo-Kyung (Cardiff City / Ţara Galilor), 8. Ha Dae-Sung (Beijing Guoan / China), 9. Son Heung-Min (Bayer Leverkusen / Germania), 14. Han Kook-Young (Kashiwa Reysol / Japonia), 15. Park Jong-Woo (Guangzhou R&F / China), 16. Ki Sung-Yueng (Sunderland / Anglia), 17. Lee Chung-Yong (Bolton Wanderers / Anglia), 19. Ji Dong-Won (FC Augsburg / Germania).

atacanţi: 10. Park Chu-Young (Watford / Anglia), 11. Lee Keun-Ho (Sangju Sangmu), 13. Koo Ja-Cheol (FSV Mainz / Germania), 18. Kim Shin-Wook (Ulsan Hyundai).



12
Pagina a fost generata in 0.5253 secunde