Constanța are două echipe în finale la tenis de masă

Tenis de masă / Superliga Națională

Sport 26 Mai 2015 / 00:00 493 accesări

La finalul săptămânii trecute s-au desfășurat partidele retur din cadrul semifinalelor Superligii Naționale pe echipe la tenis de masă, atât la feminin, cât și la masculin. Neînvinsă în sezonul regulat, campioana en titre la masculin, CS Top Spin 08 Constanța, în componența Andrei Filimon, Cristian Pletea și Rareș Sipoș, și-a continuat seria victoriilor și a câștigat cu 5-0 disputa cu Politehnica Cluj-Napoca, după ce se impusese și în prima manșă, cu 5-2. Drept urmare, constănțenii se vor lupta pentru un nou titlu național cu CS Pristavu Câmpulung.

Și CS Farul Constanța, în formula Bianca Crișan, Alina Zaharia, Timeea Urszuly și Olga Bliznet, sportive antrenate de Viorel Filimon și Elena Sebe, a ajuns în finală la feminin, chiar dacă a încheiat sezonul regulat pe locul 3. Constănțencele s-au impus în fieful celor de la Politehnica Iași, cu 5-3, după ce câștigaseră în tur, pe teren propriu, cu același scor, și vor întâlni în ultimul act pe CS Dumbrăvița. Un alt rezultat bun a obținut și LPS I „Nicolae Rotaru” Constanța, în componența Andreea Bucur, Mihaela Plăeașu și Alina Sandu, care și-a asigurat menținerea în Superliga Națională. Constănțencele au câștigat cu 5-4 în retur, după ce învinseseră cu același scor și în prima manșă, și vor juca pentru locurile 5-6 cu CSM Arad. Tot în întrecerea feminină, LPS II „Nicolae Rotaru”, în componența Cristina Buciu, Andreea Postudor, Andreea Dudescu și Katja Smiganovski, a promovat în Divizia A de pe prima poziție, după ce a învins pe LPS Slatina în ambele manșe, cu 5-1 și 5-2.

La finalul săptămânii trecute, în sala LPS „Nicolae Rotaru” a avut loc Campionatul Național al cluburilor sportive școlare, competiție la care sportivii de la LPS „Nicolae Rotaru” au obținut rezultate foarte bune, urcând pe podium atât la fete, cât și la băieți - cadeți (13-15 ani): Cristian Pletea (locul 1), Alexandru Chiriță (locul 2), Alexandru Nicolae (locul 3); juniori I (16-18 ani): Paul Mladin (locul 1), Alexandru Lipan (locul 2), Antonio Pletea și Alin Marean (ambii locul 3); cadete: Andreea Dudescu (locul 3); junioare I: Mihaela Plăeașu (locul 1), Alina Zaharia (locul 2), Andreea Bucur (locul 3).