Constanţa a rămas fără aur

Campionatul Naţional de box pentru tineret

Sport 04 Septembrie 2006 / 00:00 1599 accesări

Sîmbătă s-au încheiat la Constanţa Campionatele Naţionale de box pentru tineret, competiţie la care au participat 103 sportivi cu vîrsta între 18 şi 20 de ani, de la 26 de cluburi din ţară. Din păcate, cei doi boxeri din judeţ calificaţi în finale au coborît treptele ringului învinşi, bilanţul constănţenilor fiind de două medalii de argint şi trei de bronz.

Campionatul Naţional desfăşurat pe ringul instalat în Sala Tomis din Constanţa a fost dominat de sportivii legitimaţi la Dinamo Bucureşti, care au obţinut cinci medalii de aur din totalul de 11 atribuite. Primul constănţean care a boxat în gala finală este Florin Niculescu, de la Farul, care l-a avut ca adversar în finala categoriei 57kg pe Iulian Stan (Steaua). Bucureşteanul, membru în lotul olimpic antrenat de Valentin Vrînceanu, a dominat prima repriză, apoi Niculescu a revenit în următoarele două runde. Ambii pugilişti au acuzat în ultima repriză efortul depus, iar Stan a prins o lovitură puternică şi Niculescu a fost numărat. În cele din urmă, Iulian Stan a primit decizia la puncte, spre nemulţumirea publicului prezent în Sala Tomis şi a antrenorilor constănţeni, Ilie Dascălu şi Mihai Constantin. Şi Gheorghiţă Sbenghea, de la Alutus Litoral Mangalia, a pierdut în meciul decisiv pentru titlu, la categoria 75kg, şi tot în faţa unui membru al lotului olimpic. Ronald Gavril (SCM Bacău) s-a impus prin abandon în repriza a treia. Şi totuşi, Constanţa se poate lăuda cu un campion de tineret pe anul 2006, însă Elvis Suliman a cîştigat titlul categoriei 69kg pentru... Dinamo Bucureşti. Antrenat acum de fraţii Marian şi Dorel Simion, sportivul crescut la Callatis Mangalia de antrenorul Nicu Chioveanu a obţinut decizia la puncte în faţa lui Florin Bogdan (Steaua). Aşadar, bilanţul cluburilor constănţene este de cinci medalii, două de argint şi trei de bronz, ultimele intrînd în posesia lui Given Memetali (Farul), Iulian Neacşu şi Gerard Posmag (ambii de la Callatis Mangalia). Alături de preşedintele FR Box, Rudel Obreja, şi de conducerea Direcţiei pentru Sport a Judeţului, la finale a fost prezent şi Florian Gheorghe, preşedintele ANS, aflat la Constanţa pentru numeroasele evenimente sportive care au avut loc în acest week-end pe Litoral.