Constănțenii au dominat CN de lupte pe plajă pentru juniori 3 și 4

Sport 19 Iulie 2016 / 16:35 571 accesări
Trei dintre campionii de la Clubul Sportiv Mangalia, alături de antrenorii Cornel Trucmel și Alina Ivan (dreapta) și de Lucian Luca, vicepreședinte al Federației Române de Lupte (stânga)

La sfârșitul săptămânii trecute, la Amara, au avut loc Campionatele Naționale de lupte pe plajă rezervate juniorilor 3 și 4 (fostele categorii de vârstă copii 1 și copii 2). Juniori 3 sunt sportivii născuți în 2001 și 2002, iar juniorii 4 sunt născuți în 2003 și 2004. Luptătorii legitimați la cluburile din județul Constanța au avut comportări meritorii, reușind să-și adjudece în total 13 medalii. În plus, Clubul Sportiv Mangalia a ocupat primul loc în clasamentul pe echipe la juniori 3, ocupând locul 3 la juniori 4! Iată medaliații clubului din sudul litoralului românesc al Mării Negre: aur pentru Cosmin Nuică (categoria 35 kg, J3), Loredana Predică (40 kg, J3), Ana-Maria Ciolan (50 kg, J3) și Ana-Maria Predică (60 kg, J3), argint pentru Ana-Maria Pîrvu (J4). Antrenorii de la juniori 3 sunt Cornel Trucmel și Alina Ivan, iar juniorii 4 sunt pregătiți de Marian Oancea.

Cu 4 medalii au revenit de la Amara și sportivii de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin). Cristina Roșioru a devenit campioană națională la categoria +50 kg, junioare 4, Andrei Savu a obținut argintul la 50 kg - J3, iar Crina Pintilie a cucerit bronzul la 60 kg - J3, la fel ca și Ștefan Popa, la 40 kg - J3.

„Roșioru a câștigat detașat categoria sa de greutate, după ce a cedat un singur punct în patru meciuri. Crina Pintilie, care face lupte de 8-9 luni, a pierdut un singur meci, în fața campioanei din Mangalia, Ana-Maria Predică. Remarc și un sportiv din Baia care face lupte de numai două săptămâni, dar mi-a plăcut cum arată, este foarte zdravăn. Este vorba despre Constantin Păun, născut în 2003, care s-a clasat pe locul 7, însă ar fi putut să ia lejer medalie dacă nu cădea pe traseul viitorului campion național. Poate că bilanțul nostru ar fi fost și mai bun dacă nu s-ar fi schimbat regulamentul față de anul trecut, iar noi avem mulți băieți de la lupte greco-romane, care acum sunt puțin dezavantajați de noul regulament, pentru că este permis atacul la picioare. Aș vrea să remarc sprijinul pe care Gigi Pambuca, președintele Asociației Județene de Lupte Constanța, ni l-a acordat și de această dată, pentru deplasarea la Amara. Îi mulțumesc și fostului nostru luptător Marius Ichim, care ne ajută cu echipament, dar și din punct de vedere financiar, pentru a ne desfășura activitatea și pentru a putea participa la competiții”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea, care este și director executiv al Asociației Județene de Lupte Constanța.

Două medalii de bronz a cucerit la Amara și CS Farul Constanța, prin juniorul 3 Andrei Alexe (categoria 40 kg) și juniorul 4 Nicolae Drăgan (+ 60 kg). Tot la Amara vor avea loc și Campionatele Naționale de lupte pe plajă pentru cadeți și juniori, programate în perioada 26-28 august 2016.