Constantin Bejenaru va urca pe podium

Campionatele Europene de box pentru seniori

Sport 21 Iulie 2006 / 00:00 981 accesări

România şi-a asigurat deja o medalie la Campionatele Europene de box pentru seniori de la Plovdiv. Performerul este Constantin Bejenaru (22 de ani), care miercuri seară, în sferturile de finală ale categoriei 81kg, a obţinut o victorie clară la puncte în faţa lui Javid Taghiev, din Azerbaidjan. Un succes neaşteptat pentru moldoveanul naturalizat acum cîţiva ani de clubul din Bacău, mai ales dacă ţinem cont de... mafia ex-sovietică din arbitraj. De data aceasta însă arbitrii nu au avut ce să facă, Bejenaru dovedindu-se net superior. De altfel, scorul este edificator: 43-22! În semifinală, programată vineri, românul va lupta cu ucraineanul Ismail Sillah, care a cîştigat înainte de limită meciul cu Imre Szello (Ungaria), acesta fiind oprit de medic să mai boxeze încă din prima repriză. Sillah s-a impus înainte de limită şi în primele două meciuri jucate la Plovdiv: prin inferioritate în prima repriză în faţa lui David Tziklauri (Georgia) şi prin inferioritate în repriza a doua (diferenţă de puncte) în faţa lui Andrei Miruk (Bielorusia). Al doilea sportiv român calificat în sferturi, constănţeanul Ionuţ Gheorghe, a boxat aseară, după închiderea ediţiei, în sferturile categoriei 64kg, cu ucraineanul Nikolai Semeniaga.