Continuă surprizele în UEFA Champions League

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 07 Martie 2019 / 12:14 537 accesări

Liga Campionilor la fotbal a mai oferit, miercuri seară, două răsurnări spectaculoase ale rezultatelor din prima manşă. După ce marţi seară, la Madrid, Ajax Amsterdam a eliminat câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale competiţiei, Manchester United şi FC Porto au întors în retur rezultatele nefavorabile din prima manşă.

La Paris, Manchester United a revenit de la 0-2 în tur, marcând golul calificării, dintr-un penalty acordat în urma analizei video, în al patrulea minut de prelungire, iar FC Porto a înscris golul care a consfinţit prezenţa în sferturile UCL în minutul 117, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată tot după consultarea sistemului VAR.

Rezultate: FC Porto - AS Roma 3-1 (Soares 26, Marega 52, Telles 117-pen. / De Rossi 37-pen.) - după prelungiri - în tur: 1-2 și Paris Saint Germain - Manchester United 1-3 (Bernat 12 / Lukaku 2, 30, Rashford 90+4-pen.) - în tur: 2-0.

Tottenham Hotspur, Ajax Amsterdam, Manchester United și FC Porto sunt primele patru formaţii calificate în sferturile de finală ale actualei ediţii din UEFA Champions League.

Săptămâna viitoare vom cunoaşte şi celelalte patru echipe care vor evolua în sferturi.