Continuă surprizele la al treilea turneu de Grand Slam al anului

Tenis de câmp

Sport 04 Iulie 2018 / 09:54 618 accesări
Petra Kvitova a câştigat de două ori turneul de la Wimbledon

Două dintre posibilele adversare de marcă ale Simonei Halep în turneul de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, au fost eliminate încă din primul tur. Rusoaica Maria Sharapova (locul 24 WTA), învingătoare pe iarba londoneză în 2004, a pierdut, marţi, în primul tur, în faţa compatrioatei sale Vitalia Diatchenko (locul 132 WTA), scor 7-6 (7/3), 6-7 (3/7), 4-6. Şi Petra Kvitova (Cehia, locul 7 WTA), dublă câştigătoare a turneului londonez, în 2011 şi 2014, a fost eliminată marţi, în primul tur. Kvitova a cedat în duelul cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, locul 50 WTA), scor 4-6, 6-4, 0-6. Petra Kvitova a câştigat la sfârşitul săptămânii trecute turneul pe iarbă de la Birmingham. În schimb, Garbine Muguruza (Spania, numărul 3 WTA), câştigătoarea trofeului anul trecut la All England Club, s-a calificat în turul secund, învingând-o în două seturi, scor 6-2, 7-5, pe Naomi Broady (Marea Britanie, locul 138 WTA). Muguruza o va întâlni în turul al doilea pe Alison Van Uytvanck (Belgia, locul 47 WTA).

La masculin, Radu Albot (locul 98 ATP), jucător din Republica Moldova, a produs o mare surpriză în primul tur, eliminându-l după cinci seturi, cu scorul de 3-6, 6-0, 6-7 (5/7), 6-2, 6-1, pe spaniolul Pablo Carreno (locul 12 ATP). Partida a început luni, dar s-a întrerupt în ultimul set din cauza întunericului, la scorul de 3-1 pentru Albot. În turul secund, Radu Albot îl va înfrunta pe Aljaz Bedene (Slovenia, locul 71 ATP). Iar austriacul Dominic Thiem (locul 7 ATP), finalist în acest an la Roland Garros, s-a retras în ultimul set al confruntării cu cipriotul Marcos Baghdatis (locul 95 ATP), la scorul de 4-6, 5-7, 0-2, acuzând dureri la spate. Şi belgianul David Goffin (locul 9 ATP) a pierdut în primul tur, scor 4-6, 3-6, 4-6, în meciul cu australianul Matthew Ebden (locul 51 ATP).