Copiii constănțeni au cucerit zece medalii la CN de înot

Sport 06 Iulie 2016 / 14:52 1057 accesări
Patrick Dinu a devenit campion național în probele de spate, procedeu la care a strălucit și antrenorul său, Răzvan Florea

Săptămâna trecută, la Brașov, în bazin de 50 m, a avut loc faza finală a Campionatelor Naționale de înot rezervate copiilor (sportivi cu vârsta de 10 și 11 ani), competiție la care cluburile din județul Constanța au participat cu 30 de sportivi, de la Atena Sport Club Constanța (antrenori Răzvan Florea, Florin Nicola și Gina Handrea), Palatul Copiilor Constanța (antrenor Octavian Tileagă) și Bogdan Ciubotariu Constanța (antrenor Gabriel Culea).

Cele mai bune evoluții le-au înregistrat doi micuți înotători de la Atena Sport Club, ambii din grupele pregătite de Răzvan Florea și Florin Nicola. Patrick Dinu a devenit campion național în probele de 50 m spate, 100 m spate și 100 m bras, dar a mai cucerit și argintul la 200 m mixt, și bronzul la 50 m bras. El a mai punctat și la 50 m fluture, unde a ocupat locul 8 și a obținut un punct, iar cu un total de 41 de puncte s-a clasat al doilea pe țară în ierarhia generală a copiilor de 11 ani, după Ștefan Cozma (CS Nautica Bacău), care a acumulat 57p.

La rândul său, Eduard Răducanu a cucerit trei medalii, câte una de aur (în proba de 50 m bras), argint (50 m liber) și bronz (50 m spate). Și el a ocupat locul 2 pe țară, dar în clasamentul general al copiilor de 10 ani, cu 22 de puncte, fiind devansat de Ștefan Duca (CS Municipal Oradea), sportiv care a totalizat 33p.

Cu două medalii de argint a revenit la Constanța un înotător de la Bogdan Ciubotariu, Denis Stignei (11 ani), care a ocupat locul 2 în cursele de 50 m și 100 m liber.

Au mai reușit clasări în puncte următorii sportivi: Darius Marinescu (11 ani, Palatul Copiilor) - locul 5 la 50 m și 100 m spate (4p+4p), locul 7 la 50 m liber (2p), locul 8 la 100 m bras (1p); Ariana Gherman (11 ani, Atena Sport Club) - locul 6 la 100 m liber (3p); Ioana Badea (10 ani, Atena Sport Club) - locul 7 la 50 m liber (2p).

Au mai punctat și două ștafete: cea a băieților de 11 ani de la Palatul Copiilor, alcătuită din Darius Marinescu, Iustinian Brătulescu, Andrei Oruz și Robert Sibana a ocupat locul 4 la 4x50 m liber (6p) și locul 8 la 50 m mixt (2p), iar cvartetul băieților de 10 ani de la Atena Sport Club, alcătuit din Andreas Niculaie, Vlad Talpeș, Sebastian Enciu și Eduard Răducanu, s-a clasat pe locul 7 la 4x50 m liber (4p).

În clasamentul general pe cluburi, Atena Sport Club a ocupat locul 7, cu 72p, Palatul Copiilor - locul 19, cu 19p, iar Bogdan Ciubotariu - locul 23, cu 14p.