Copil a trecut de primul tur al calificărilor la Melbourne

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 13 Ianuarie 2016 / 16:21 2933 accesări
Marius Copil speră să prindă un loc pe tabloul principal la Australian Open

Singurul tenisman român care va participa în calificările pentru tabloul principal de simplu masculin al primului turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, Marius Copil, locul 169 ATP, a început cu dreptul „aventura” în competiția de la Melbourne. Sportivul în vârstă de 26 de ani s-a calificat în turul al doilea al calificărilor, după ce l-a învins pe italianul Gianluca Naso, poziţia 223 în ierarhia mondială, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, după 89 de minute de joc. La scorul de 3-3 în setul secund, meciul lui Copil cu Naso a fost întrerupt din cauza căldurii, la Melbourne fiind înregistrată o temperatură de 43 de grade Celsius. În turul al doilea, Copil îl va întâlni pe bosniacul Mirza Basic, cap de serie nr. 22 şi poziţia 137 în clasamentul mondial.

În întrecerea feminină, Patricia Maria Ţig, locul 123 WTA, a fost desemnată cap de serie nr. 12 în calificări și va juca în runda inaugurală cu Barbora Krejcikova (Cehia), locul 185 WTA. În cazul în care va ajunge în turul secund, Ţig va juca în compania învingătoarei din meciul dintre japoneza Hiroko Kuwata, locul 189 mondial, şi spaniola Silvia Soler-Espinosa, poziţia 147 în ierarhia mondială.

NICULESCU, OPRITĂ DE PLOAIE

Meciul dintre Monica Niculescu, locul 38 WTA, şi Heather Watson (Marea Britanie), locul 53 WTA, din turul al doilea al turneului de la Hobart, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, a fost întrerupt, miercuri, din cauza ploii, la scorul de 6-7 (3/7), 6-2, 3-1, în favoarea jucătoarei britanice, urmând să fie reluat joi. Organizatorii au sperat ca partida să se finalizeze în această seară la Hobart, dar ploaia nu a încetat. Învingătoarea din această întâlnire va disputa în aceeaşi zi şi meciul din sferturile de finală, cu suedeza Johanna Larsson, locul 54 WTA.