Copil, în penultimul act la Sofia

Tenis de câmp

Sport 09 Februarie 2018 / 16:56 520 accesări
Marius Copil s-a calificat pentru prima oară în carieră în semifinalele unui turneu ATP

Tenismanul român Marius Copil (locul 93 ATP) s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Sofia, turneu dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de euro. În sferturile de finală, Copil l-a învins pe luxemburghezul Gilles Muller (locul 28 ATP şi cap de serie numărul 3), cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 20 minute de joc. Copil a reușit 13 ași în acest meci. Prin prezența în penultimul act la Sofia, Copil și-a asigurat un cec în valoare de 25.515 de euro şi 90 de puncte ATP. Pentru a ajunge în finala turneului din Bulgaria, Marius Copil îl va întâlni pe slovacul Jozef Kovalik (locul 187 ATP), învingător cu scorul de 7-6 (7/2), 6-4 în partida cu cipriotul Marcos Baghdatis (locul 123 ATP).