Coş la ultima fază, BC Athletic învinge liderul!

Baschet masculin / Liga Naţională, Grupa B

Sport 15 Decembrie 2018 / 17:43 752 accesări

Echipa Baschet Club Athletic Constanţa a câştigat sâmbătă după amiază, pe teren propriu, în Sala Sporturilor, întâlnirea cu CS Municipal Mediaş, cu scorul de 84-83 (45-32), după prelungiri, în etapa a opta a Ligii Naţionale de baschet masculin, Grupa B. A fost un final pe muchie de cuţit, în care baschetbaliştii antrenaţi de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca au avut nervii mai tari, reuşind a treia victorie din actualul sezon.

„BC Athletic se impune într-un meci nebun cu overtime prin buzzer beater-ul de 3p înscris de Brandon Lockhart la ultima fază a prelungirilor când medieșenii conduceau cu 2p. BC Athletic Constanța 84 - 83 CSM Mediaș! Mulțumim pentru atmosfera nebună creată în tribune! Mulțumim Constanța!”, este mesajul postat pe pagina de Facebook Baschet Club Atletic Constanta.

Scorul pe sferturi în meciul BC Athletic - CSM: 26-23, 19-9, 13-24, 15-17, 11-10.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Brandon Lockhart 18 puncte, Deondre Ray 18p, Daniel Mâinea 16p, Alin Andrieş 11p, Samuel Berkelund 10p, Andrei Oprean 8p şi Brandon McLean 3p.

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 22 decembrie, BC Athletic Constanța va juca tot în Sala Sporturilor, cu ultima clasată, CS Cuza Sport Brăila.