Coșmar pentru Halep în confruntarea cu Wozniacki

Turneul Campioanelor de la Singapore

Sport 25 Octombrie 2017 / 15:52 1086 accesări
Simona Halep a fost depășită la toate capitolele de Caroline Wozniacki (sursa foto: www.wtatennis.com)

După startul cu dreptul de la Singapore, Simona Halep a suferit o înfrângere de coșmar în al doilea meci susținut, miercuri, la Turneul Campioanelor în Grupa Roșie. Ocupanta primului loc în ierarhia mondială a cedat fără drept de apel, scor 0-6, 2-6, în confruntarea cu daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA, după o oră și trei minute de joc.

Halep a fost de nerecunoscut în primul set, pierdut cu 0-6, după 25 de minute de joc. Tenismena constănțeană a încercat să echilibreze partida în al doilea set, însă Wozniacki nu a slăbit ritmul și a obținut a doua victorie în grupă și se poate gândi la prezența în penultimul act. Pentru Halep, calificarea în semifinale se va decide în ultimul joc din grupă, cu Elina Svitolina.

Evoluția scorului în confruntarea Halep - Wozniacki - setul 1: 0-6; setul 2: 0-1, 1-1, 1-4, 2-4, 2-6.

Tot în Grupa Roșie, miercuri, de la ora 16.00, va avea loc și întâlnirea dintre Elina Svitolina (Ucraina, 4 WTA) și Caroline Garcia (Franța, 9 WTA).

Debut în forţă! Halep o demolează pe Garcia!