Craiova a ratat prezenţa în penultimul act al Cupei României

Fotbal

Sport 05 Martie 2020 / 09:29 1095 accesări

După ce a fost anunţată gazda finalei actualei ediţii a Cupei României la fotbal, Universitatea Craiova a fost eliminată, astfel că oltenii au irosit şansa de a juca în faţa propriilor suporteri cu trofeul pe masă. Miercuri seară, la Iaşi, CSM Politehnica a condus la pauză cu scorul de 2-0, Craiova a restabilit egalitatea în minutul 90, dar gazdele au dat lovitura de graţie în al doilea minut al prelungirilor, astfel că Mircea Rednic a câştigat duelul cu Corneliu Papură.

Rezultate

Marţi, 3 martie:

Academica Clinceni - Dinamo Bucureşti 0-1 (Sorescu 84)

Miercuri, 4 martie:

Petrolul Ploieşti - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-1 (Dumiter 34)

CSM Politehnica Iaşi - Universitatea Craiova 3-2 (Breeveld 13, 90+2, Horşia 42 / D. Nistor 54-pen., 90)

Joi, 5 martie, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), la Sibiu, se va disputa ultimul meci din sferturi: FC Hermannstadt - FCSB.

Câştigătoarea Cupei României va evolua în preliminariile UEFA Europa League.

Deţinătoarea trofeului, FC Viitorul Constanţa, a fost eliminată în 16-imile de finală.