Cristi Pletea a dus România până în sferturi

Tenis de masă / CM de juniori

Sport 01 Decembrie 2015 / 16:13 440 accesări

Localitatea franceză Vendee găzduiește în aceste zile Campionatele Mondiale de tenis de masă rezervate juniorilor, competiție la care tricolorii se numără printre candidații la medalii. Primele zile au fost destinate întrecerilor pe echipe, atât la masculin, cât și la feminin. Primii au intrat în scenă băieții, al căror lider este constănțeanul Cristian Pletea, aflat pe primul loc în clasamentul mondial al cadeților. Sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” și pregătit de Stelian Hașoti a avut o prestație pe măsura așteptărilor, contribuind decisiv la calificarea tricolorilor în sferturile de finală ale competiției. Astfel, România, care i-a mai avut în lot pe Rareș Sipoș, component al CS Top Spin 08 Constanța, Alexandru Manole și Paul Mladin, a ocupat primul loc în Grupa C din prima fază a competiției, după ce a învins Belgia cu 3-2, două puncte fiind aduse de Pletea (3-1 cu Florian Cnudde și 3-0 cu Thibaut Darcis), și Noua Zeelandă cu 3-0, constănțeanul câștigând clar, cu 3-0, duelul cu Victor Ma. În faza a doua a întrecerii, românii au fost repartizați în Grupa E, unde au dat piept cu China, campioana mondială en titre, și Polonia. Duelul cu asiaticii a fost pierdut cu 3-1, Pletea fiind învins, cu 3-1, de Chuqin Wang, dar tricolorii s-au impus în partida decisivă cu Polonia, cu 3-2, în care constănțeanul a înregistrat un succes, 3-1 cu Marek Badowski, și un eșec, 2-3 cu Patrik Zatowka. În sferturi, România nu a reușit să producă surpriza în duelul cu Hong Kong și a fost depășită cu 3-0, Pletea cedând fără drept de apel, cu 0-3, în disputa cu Pak Nam Ng. Tricolorii vor juca miercuri, în turneul pentru locurile 5-8, împotriva Sloveniei.

La individual, constănțeanul este calificat direct pe tabloul principal, fiind desemnat cap de serie nr. 16, la dublu face pereche cu Alexandru Manole, cei doi fiind favoriți nr. 11, iar la dublu mixt este cotat cu a zecea șansă la câștigarea trofeului, alături de Adina Diaconu.

În schimb, la feminin, România, în componența Andreea Clapă, Adina Diaconu, Andreea Dragoman și Diana Lupu, și-a asigurat medalia de bronz, calificându-se în semifinalele competiției. Intrate direct în faza secundă a întrecerii, tricolorele au ajuns în sferturi, după ce au câștigat Grupa F cu două succese, 3-2 cu Franța și 3-0 cu Suedia. În sferturi, Diaconu și compania au trecut de Rusia, cu 3-1, și vor lupta, marți seară, de la ora 19.00, pentru un loc în finală, cu reprezentativa Coreei de Sud.