Cristian Ciocan, învins la puncte de Aleksandr Povetkin

Christian Hammer nu a „mișcat” în fața fostului campion mondial și olimpic

Sport 17 Decembrie 2017 / 14:28 1646 accesări
Obiective atinse atât pentru Cristian Ciocan, care a terminat în picioare un meci de 12 reprize, cât și pentru Aleksandr Povetkin, care a cucerit două centuri mondiale

Boxerul român Cristian Ciocan a fost învins la puncte de rusul Aleksandr Povetkin, vineri seară, la Ekaterinburg, într-un meci de 12 reprize la care au fost puse în joc titlurile WBA International și WBO International la categoria grea. Povetkin (38 de ani) a primit decizia în unanimitate și va avea șansa de a lupta pentru titlul mondial în versiunile WBA sau WBO. Scorurile arbitrilor-judecători au fost 120-107, 120-108 și 118-108.

Cristian „Hammer” Ciocan (30 de ani) a fost dominat categoric în acest meci, în care nu i-a pus probleme aproape deloc adversarului, preferând un box de așteptare, cu lovituri sporadice, în timp ce rusul a fost incisiv și a avut inițiativa tot timpul. Penalizat cu un punct în repriza a 7-a, pentru țineri repetate, românul a părut preocupat doar să termine meciul în picioare. Ciocan, campionul european WBO la categoria grea, a suferit a cincea sa înfrângere la profesioniști (3 prin KO), în cariera sa având 22 de victorii (12 prin KO).

Povetkin, fost campion european, mondial și olimpic ca boxer amator, a obținut a 33-a sa victorie la profesioniști (23 prin KO), având o singură înfrângere, în octombrie 2013, contra celebrului Vladimir Kliciko. Povetkin va boxa în meciul următor cu deținătorul titlului mondial WBO, Joseph Parker, neînvins la profesioniști (24 de victorii, 18 prin KO) sau cu Anthony Joshua. Pentru Povetkin, care a mai deținut centura mondială WBA a greilor profesioniști, aceasta ar putea fi una dintre ultimele șanse la un titlu mondial.