Cristiano Ronaldo a marcat pentru prima dată cinci goluri într-un meci

Fotbal internațional

Sport 06 Aprilie 2015 / 00:00 922 accesări

Cristiano Ronaldo, fotbalistul echipei Real Madrid, a înscris ieri, pentru prima dată în carieră, cinci goluri într-un meci şi l-a egalat pe rivalul său de la FC Barcelona, Lionel Messi, în privinţa numărului de hattrick-uri reuşite în prima ligă spaniolă (24), informează EFE, conform marca.com. Formaţia Real Madrid a învins duminică, pe teren propriu, cu scorul de 9-1, echipa Granada, într-un meci din etapa a 29-a a campionatului Spaniei, în care Cristiano Ronaldo a marcat în minutele 30, 36, 38, 54 şi 89. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost înscrise de Bale (min. 25), Benzema (min. 52 și 56) şi Mainz Garcia (min. 83-autogol). Pentru Granada a înscris Robert Ibanez, în minutul 74.

Cristiano Ronaldo a ajuns astfel la numărul de 213 goluri înscrise în campionatul Spaniei şi a urcat pe locul 8 în topul celor mai buni marcatori al tuturor timpurilor din La Liga, în care pe prima poziţie se află Messi, cu 275 de reuşite.

Granada a înregistrat cel mai sever eşec din istoria sa în meciul de duminică, în care Cristiano Ronaldo a marcat de trei ori într-un interval de opt minute. „A fost pe punctul de a egala cel mai rapid hattrick, reuşit într-un interval de aproximativ şase minute de atacantul Alberto Bueno de la Rayo Vallecano (n.r. - la 28 februarie, la un meci cu Levante, scor 4-2)”, menţionează sursa citată.

Cristiano Ronaldo a egalat un record ce îi aparţinea lui Alfredo Di Stefano: cei doi sunt singurii jucători din istoria clubului Real Madrid care au reuşit să înscrie de două ori patru goluri într-un meci.

Înaintea lui Cristiano Ronaldo, ultimul jucător care reuşise să marcheze cinci goluri pentru Real Madrid într-un meci era Fernando Morientes. Morientes a înregistrat această performanţă la o partidă cu Las Palmas, scor 7-0, în februarie 2002.