Cristiano Ronaldo a salvat Portugalia de la înfrângere

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA B: PORTUGALIA - SPANIA 3-3

Sport 15 Iunie 2018 / 23:04 595 accesări
Cristiano Ronaldo a început în forţă turneul final din Rusia (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Meci spectacol vineri seară, la Sochi, în Grupa B de la Cupa Mondială. Duelul iberic dintre Portugalia şi Spania, s-a încheiat la egalitate, la capătul unei partide în care ambele echipe au fost interesate de cartea atacului. Portughezul Cristiano Ronaldo a înscris toate golurile pentru formaţia sa, care a condus la pauză cu 2-1. CR7 a deschis scorul în minutul 4, dintr-un penalty obţinut tot de el, iar Diego Costa a egalat în minutul 24. Eroarea lui De Gea din minutul 44, la şutul lui Cristiano Ronaldo de la marginea careului, a permis portughezilor să preia din nou conducerea. În repriza a doua, spaniolii au întors rezultatul, după golurile lui Diego Costa, din minutul 55, şi Nacho, din minutul 58, dar ultimul cuvând l-a avut tot Cristiano Ronaldo, care a executat magistral o lovitură liberă în minutul 88. Scor final: Portugalia - Spania 3-3.

Au evoluat următoarele formaţii - Portugalia (selecţioner: Fernando Santo): Rui Patricio - Cédric, Pepe, Fonte, R. Guerreiro - William Carvalho, Moutinho - B. Silva (69 Quaresma), Bruno Fernandes (68 Joao Mario), Guedes (80 A. Silva); Spania (selecţioner: Fernando Hierro): De Gea - Nacho, Sergio Ramos, Piqué, Alba, Busquets - Koke, Iniesta (70 T. Alcantara), D. Silva (86 Lucas Vazquez) - Isco, Diego Costa (77 Aspas). Cartonaşe galbene: Bruno Fernandes / Busquets. Meciul a fost arbitrat de italianul Gianluca Rocchi.

Clasament Grupa B: 1. Iran 3p (golaveraj: 1-0), 2-3. Portugalia şi Spania 1p (3-3), 4. Maroc 0p (0-1).

Programul etapei a doua - 20 iunie, ora 15.00: Portugalia - Maroc (Moscova / stadion „Luzhniki”); ora 21.00: Iran - Spania (Kazan).