Cristiano Ronaldo, de neoprit

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 04 Aprilie 2018 / 09:35 481 accesări
Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător care înscrie consecutiv în zece meciuri jucate în Liga Campionilor

Manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor la fotbal a consemnat, marţi seară, în primele două confruntări, tot atâtea victorii în deplasare, astfel că Real Madrid şi Bayern Munchen se pot gândi deja la semifinale. Real a învins-o pe Juventus la scor de forfait, chiar la Torino, dubla lui Cristiano Ronaldo şi golul lui Marcelo asigurând calificarea deţinătoarei trofeului în penultimul act. Cristiano Ronaldo le-a mulţumit fanilor lui Juve pentru faptul că l-au aplaudat la scenă deschisă după a doua reuşită.

Antrenorul Realului, Zinedine Zidane, a declarat că golul marcat din „foarfecă” de Cristiano Ronaldo în meciul cu Juventus este unul dintre cele frumoase din istorie, dar cel înscris de el în finala Ligii Campionilor din 2002 a fost mai frumos. Zidane a marcat din voleu golul victoriei din finala Real Madrid - Bayer Leverkusen, scor 2-1.

Rezultate: Juventus Torino - Real Madrid 0-3 (Cr. Ronaldo 3, 64, Marcelo 72) şi FC Sevilla - Bayern Munchen 1-2 (Sarabia 31 / Jesús Navas 37-autogol, Thiago Alcántara 68).

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor disputa şi celelalte două partide din manşa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League: FC Liverpool - Manchester City (în direct la Telekom Sport 1) şi FC Barcelona - AS Roma (în direct la Telekom Sport 2).

Meciurile retur se vor disputa la 10 şi 11 aprilie.