Cristiano Ronaldo, la golurile 100 şi 101 în UCL

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală

Sport 15 Februarie 2018 / 08:45 550 accesări

Real Madrid a câştigat miercuri seară, în faţa propriilor suporteri, pe stadionul „Santiago Bernabeu”, întâlnirea cu Paris Saint Germain, într-un meci în care atacantul portughez Cristiano Ronaldo a reuşit o dublă. Iar CR7 a devenit primul fotbalist care înscrie peste 100 de goluri pentru un singur club în Liga Campionilor. PSG a deschis scorul la Madrid, dar „galacticii” au întors rezulatul şi au acum prima şansă la calificarea în sferturi. În cealaltă partidă disputată miercuri seară, FC Liverpool s-a impus categoric, în deplasare, la Porto, asigurându-şi prezenţa în sferturile de finală ale UCL.

Rezultatele de miercuri seară: Real Madrid - Paris Saint Germain 3-1 (Cr. Ronaldo 45-pen., 83, Marcelo 86 / Rabiot 33) și FC Porto - FC Liverpool 0-5 (Mané 25, 53, 85, M. Salah 29, Firmino 69).

Rezultatele de marți: Juventus Torino - Tottenham Hotspur 2-2 (Higuain 2, 9-pen. / H. Kane 35, C. Eriksen 71) și FC Basel - Manchester City 0-4 (Gündoğan 14, 53, Bernardo Silva 18, Kun Agüero 23).